Zaujímavosti

Mars – Červená planéta: Prekvapujúce fakty o nej

Mars

videní: 5.5K

Mars je náš najbližší sused v slnečnej sústave, takže zvedavosť a záujem o červenú planétu sú prirodzené. Mars skúmame už celé stáročia a hoci o planéte vieme veľa, stále je toho veľa, čo nevieme.

Možno tento záujem pramení z fascinácie, ale ak máme veriť niektorým vedcom, je celkom možné, že sa na Mars pozeráme ako na riešenie, ako pokračovať v udržiavaní života, ak/keď sa na Zemi vyčerpajú prírodné zdroje. Dnes sa pozrieme na niektoré prekvapivé fakty o našom susedovi Červenej planéte.

Mars má najväčšie prachové búrky

Možno si myslíte, že poznáte prachové búrky, ale na marťanské pomery ste ešte nič nevideli. Prachové búrky na Marse sú najväčšie prachové búrky v celej slnečnej sústave. Tieto búrky dokážu pokryť celý povrch Červenej planéty a môžu trvať od niekoľkých týždňov až po niekoľko mesiacov.

Domnievame sa, že je to spôsobené tým, že prachové častice vo vzduchu pohlcujú slnečné svetlo, ktoré zohrieva marťanskú atmosféru. Tieto vrecká teplého vzduchu potom prúdia smerom k chladnejším oblastiam, ktoré vytvárajú vietor. Silné vetry dvíhajú viac prachu zo zeme, ktorý zasa zohrieva atmosféru, zvyšuje vietor a dvíha viac prachu.

V skutočnosti práve kvôli týmto vetrom zahynul marsovský rover Opportunity, ktorý bol pohltený obrovskou prachovou búrkou, ktorá zablokovala slnko, čo znamená, že solárne panely roveru boli celé týždne zbavené slnečného svetla.

Mars má najvyššie hory a najdlhšie údolia

Mars má najvyššie a najväčšie pohorie v celej slnečnej sústave. Olympus Mons je vysoký 27 kilometrov. Pre porovnanie, najvyššia hora Zeme, Mount Everest, je vysoká len niečo vyše 8.5 kilometrov. Čo znamená, že Olympus Mons je trikrát vyšší ako náš najvyšší vrch.

A nielen to, najdlhším údolím na Marse je Valles Marineris, čo je systém údolí hlboký necelých 10 kilometrov a tiahne sa v smere východ – západ v dĺžke približne 4000 km, čo je takmer pätina vzdialenosti okolo Marsu, čo z neho robí najdlhšie údolie v celej slnečnej sústave.

Mars má najväčšie sopky

Má nielen najväčšie hory, ale aj najväčšie sopky. Olympus Mons je jednou z týchto sopiek, ale nie je najväčšou. Najväčšia sopka na Marse má obrovský priemer takmer 600 km, čo by pokrylo celý štát Nové Mexiko.

V skutočnosti je veľká časť povrchu Marsu pokrytá stvrdnutým sopečným materiálom a dokonca sa predpokladá, že tieto sopky môžu mať menšie erupcie dodnes.

1 2 3 »

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov