videní: 5.7K
Často sa stáva, že konflikt nenastáva medzi dvoma krajinami, ale priamo v krajine. Existuje množstvo dôvodov, kedy v krajine nastáva občianska vojna. Najčastejšie to má na svedomí politika, náboženstvo alebo dokonca aj násilný puč armády.
V nasledujúcom článku ti ukážeme 5 takýchto konfliktov na ktoré doplatili najmä obyvatelia. Behom konfliktov dochádza často k porušovaniu ľudských práv, brzdeniu pokroku, nestabilite ekonomiky a mnoho ďalším problémom. Bohužiaľ, tieto vojny niekedy trvajú aj celé desaťročia.
Občianska vojna v Somálsku
Somálska občianska vojna začala v roku 1991 a trvá dodnes. Vojna nastala po rozpade Barrého vlády v roku 1991. Rozpad mala na svedomí neustále sa zhoršujúca situácia v krajine. Krátko na to sa rozpadla aj Somálska armáda. Jednotliví velitelia sa po zosadení Barrého pustili do seba. OSN sa snažila situáciu upokojiť, no bezvýsledne – po dvoch rokoch boli vojská stiahnuté z krajiny. Situácia v krajine je zlá, krajina sa rozdelila na niekoľko území, ktoré spolupracujú/nespolupracujú s vládou. Tá funguje iba v rámci hlavného mesta Mogadišo. V roku 2006 začal v krajine naberať na sile Zväz islamských súdov, ktorý ovládal väčšinu juhozápadného územia. Pokúšali sa rokovať s vládou o budúcom usporiadaní krajiny. Neúspešne. Od roku 2007 sa konfliktu zúčastňuje armáda USA. Tá upodozrieva zväz zo spolupráce s teroristickou sieťou Al-Kájda.
Civilná vojna v Iraku
Ihneď po udalostiach z 11. septembra 2001 sa Spojené štáty rozhodli zaútočiť na Irak. Dôvodom bol boj proti terorizmu a hľadanie zbraní hromadného ničenia. To malo za následok začatia občianskej vojny, čo smerovalo k vytvoreniu ISIS. Celé to začalo tým, keď ISIS obsadili Fallujah a Mosul. To prinútilo rezignovať premiéra Nouri Al-Maliki. Aj tento konflikt má na svedomí obrovské množstvo utečencov a civilných obetí.