Foto

Takto vyzerá väzenie vo svete. Ten kontrast je dychberúci!

väzenie

videní: 3.2K

Veril by si, že niektoré väznice sveta vyzerajú lepšie ako slovenské nemocnice či hotely? A v niektorých krajinách sú podmienky vo väzenských celých horšie ako v tvojich najhorších snoch. Zaujíma ťa, ako vyzerá väzenie v rôznych krajinách? TOP10 ti to dnes ukáže.

Stále viac ľudí je za mrežami. Podľa Inštitútu pre výskum v oblasti trestnej politiky je viac ako 10,35 milióna osôb zadržaných v trestných zariadeniach po celom svete. V porovnaní s rokom 2000 vzrástol celkový počet žien, ktoré sú vo väzbe, približne o 50 %, zatiaľ čo počet väznených mužov vzrástol o približne 18 %.

Avšak počet väzňov sa v krajinách po celom svete značne líši. Napríklad Spojené štáty majú 698 väzňov na každých 100 000 občanov, zatiaľ čo Dánsko má “len” 61. A sú tu aj ďalšie rozdiely. Väzeň v jednej krajine môže mať napríklad prístup k hudobným nástrojom a videohrám, zatiaľ čo inde bojuje aj o rolku toaletného papiera.

Na nasledujúcich fotografiách uvidíš, ako s odsúdenými zaobchádzajú v rôznych kútoch sveta. Ten kontrast je do oči bijúci.

Aranjuezske väzenie, Aranjuez, Španielsko

väzenie

Španielska väznica v meste Aranjuez umožňuje rodičom a deťom zostať so svojimi rodinnými príslušníkmi. S postavičkami Disney na stenách, škôlkou a detským ihriskom sa snažia, aby deti čo najdlhšie nevedeli, že rodič je za mrežami.

Bastøy Prison, Horten, Nórsko

väzenie

 

 

Väzenie Bastøy je najväčšie väzenské zariadenie s minimálnou ostrahou v Nórsku. Väzenie sa nachádza na ostrove Bastøy v meste Oslo Fiord. Väzenie využíva celý ostrov, ale severná časť s plážou Nordbukta je definovaná ako otvorená pre verejnosť. Väzenie je organizované ako malé miestne spoločenstvo s približne 80 budovami, cestami, plážovými zónami, kultúrnou krajinou, futbalovým ihriskom, poľnohospodárskou pôdou a lesom. Okrem väzenských inštitúcií sú väzňom k dispozícii aj obchod, knižnica, informačná kancelária, zdravotnícke služby, kostol, škola, NAV (štátne sociálne služby), prístavisko, trajektová služba (s vlastnou lodnou agentúrou) a maják s možnosťou prenájmu na menšie stretnutia a semináre. Na väzenskom ostrove Bastøy žijú väzni, z ktorých niektorí sú vrahovia a násilníci, v podmienkach, ktoré kritici označujú ako “pohodlné” a “luxusné”. Napriek tomu má zďaleka najnižšiu mieru recidívy trestných činov u väzňov v Európe.

HMP Addiewell, Lothian, Škótsko

väzenie

HMP Addiewell je výchovná väznica, v ktorej sa obyvatelia môžu zaoberať svojim protiprávnym správaním a okolnosťami, ktoré viedli k ich uväzneniu prostredníctvom účelovej činnosti. Účelné aktivity zahŕňajú vzdelávanie, poradenstvo a prácu. Kontakt s prírodou a rodinou vo väzení je tiež základným prvkom rehabilitačného procesu.

1 2 3 »

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov