Zaujímavosti

Vedci sa zhodli, aká je ideálna teplota v miestnosti počas spánku

teplota

videní: 520

Veľa párov vedie neustále hádky kvôli teploty v spálni. Aká je vlastne optimálna teplota v miestnosti počas spánku? O tom si povieme v dnešnom príspevku.

Nebudeme to zbytočne naťahovať a tak ti prezradíme odpoveď. Ten, kto má rad počas spánku nižšiu teplotu, tak má z vedeckého hľadiska pravdu. Dr. Christopher Winter, medicínsky riaditeľ v Charlottesville Neurology & Sleep Medicine tvrdí, že existuje niekoľko dôvodov, prečo by teplota v miestnosti mala byť v rozmedzí od 15,5°C do 19,5°C počas spánku.

Konkrétne zistil, že ak teplota klesne pod tento rozsah, respektíve sa vyšplhá nad tento rozsah, tak človek bude mať nekvalitný spánok s horším zaspávaním a častejším prehadzovaním. Zdá sa, že ľudské telo má prirodzený 24-hodinový cyklus. Telesná teplota nám v neskorších popoludňajších hodinách stúpa a na najnižšiu teplotu klesá okolo 5. hodiny ráno. S klesajúcou telesnou teplotou sa nám lepšie zaspáva. Chladnejšia spálňa preto povzbudí a podporí náš kvalitný spánok.

 

Vedci z Unversity of South Australia tiež potvrdili, že chladná miestnosť vedie k pokojnejšiemu spánku a taktiež spojili zlú reguláciu telesnej teploty s určitými formami nespavosti. Navyše spánok v chladnej spálni ti taktiež pomôže vyzerať mladšie, pretože teplota vyššia ako 21°C zastavuje uvoľňovanie melatonínu v tele. Keďže melatonín je silný antioxidant so schopnosťou prechádzať hematoencefalickou bariérou, bolo zistené, že zabraňuje Alzheimerovej chorobe a starnutiu mozgu.

Udržiavanie nižšej teploty v spálni počas noci tiež zlepšuje tvoju náladu a dôvod súvisí so spojením melatonínu a serotonínu. Serotonín je známy prostriedok na zlepšenie nálady – jeho zvýšená hladina v mozgu nás robí šťastnejšími a lepšie sa nám darí regenerovať. Podľa naturopatickej lekárky Natashy Turner,  zdravý spánok a predvídateľný pokles teploty podporuje uvoľňovanie rastového hormónu a rovnako znižuje hladinu stresového hormónu, čo je kombinácia, ktorá navyše pomáha pri chudnutí.

Jedna štúdia dokonca zistila, že nižšou teplotou počas spánku sa znižuje riziko metabolických ochorení, ako je cukrovka. Keďže choroby ako cukrovka 2. typu sú v súčasnosti na vzostupe, čokoľvek, čo znižuje riziko, by nás malo okamžite zaujať. Spánok v chladnej miestnosti podporuje proces spaľovania kalórií a taktiež zvyšuje citlivosť na inzulín, čo znižuje riziko cukrovky 2. typu. Okrem toho, nižšia teplota v miestnosti počas spánku podporuje likvidáciu glukózy, čo je ďalší indikátor rizika cukrovky 2. typu.

Neváhaj teda znížiť teplotu vo svojej spálni. Užiješ si tak hlboký a regeneračný spánok a navyše pri dnešných cenách energií ušetríš aj nejaké peniaze.

Zdroj: healthyfoodhouse topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov