Zaujímavosti

Ozónová diera je najväčšia od roku 2015: Nie je však dôvod na paniku

Ozónová diera

videní: 540

Ozónová diera nad Antarktídou dosiahla svoje ročné maximum – 26,4 milióna štvorcových kilometrov.

Aj napriek tomu, že tretí rok po sebe sa ozónová diera zväčšila do tejto veľkosti, tak celkový trend ukazuje, že v skutočnosti sa ozónová diera stále zmenšuje.

Podľa vyhlásenia NASA všetky údaje hovoria o tom, že ozónová vrstva sa uzdravuje a to aj napriek tomu, že medzi augustom a októbrom sa zväčšuje.

Úbytok ozónu nad južnou polárnou oblasťou je spôsobený zlúčeninami chlóru vysoko v stratosfére, z ktorých väčšinu možno pripísať historickému používaniu chlórfluórovaných uhľovodíkov (CFC). Počas studenej antarktickej zimy sú teploty dostatočne nízke na to, aby sa vo vysokých nadmorských výškach vytvorili perleťové oblaky (Polar stratospheric clouds – PSC). Tieto PSC potom poskytujú povrch pre chemické reakcie, ktoré premieňajú CFC na aktívnejšie formy, ako je plynný chlór.

 

Polar stratospheric cloud – Perleťové oblaky / Zdroj: wikipedia

 

Keď sa slnečné svetlo vráti na začiatku polárnej jari, ultrafialové žiarenie rozštiepi tieto molekuly plynného chlóru a uvoľní atómy chlóru, ktoré potom interagujú s molekulami ozónu a ničia ich. Z tohto dôvodu antarktická ozónová diera na jar vždy rastie a nakoniec sa stabilizuje, keď sa teploty stanú príliš vysokými na to, aby existovali perleťové oblaky.

 

1 2 »

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen