Zaujímavosti

TOP 12 vyvrátených mýtov o ľudskom tele, ktorými nás kŕmia od detstva

TOP 12 vyvrátených mýtov o ľudskom tele, ktorými nás kŕmia od detstva

videní: 1.0K

Papaj veľa mrkvičky, aby si dobre videl. Nehraj sa toľko na počítači, lebo oslepneš. Daj si jedno, bude ti teplejšie. A mnoho, mnoho ďalších. Poznáš tieto múdrosti našich rodičov tiež? Oddnes budeš mať na ich vyvrátenie pádne argumenty. V tomto článku spochybníme 12 známych mýtov o ľudskom tele a jeho fungovaní.

 • Využívame len 10% nášho mozgu

My, obyčajní smrteľníci 10%, Einstein o trochu viac… Koľkokrát ste o tomto „fakte“ už počuli? Pravdou však je, že kôra ľudského mozgu v spánku využíva svoju kapacitu naplno.

 • Mozgové bunky sa prestanú rozmnožovať, keď dosiahneš dospelosť

Dospelosťou nič nekončí, neuróny v mozgu sa menia a vyvíjajú počas celého života.

 • Zrak si pokazíš, ak čítaš v tme alebo tráviš dlhé hodiny za počítačom

Možno máš pocit, že po takýchto aktivitách sú tvoje oči unavené. No oči sa dokážu rýchlo regenerovať a takýto zásah na nich trvalé následky nezanechá.

 • Rozštiepené končeky vlasov zacelí šampón, kondicionér či drahá maska

Áno, takto zarábajú mnohé kozmetické spoločnosti. No žiadny zázrak sa konať nebude, to nám ver. Často tento problém vyriešia jedine nožnice a šikovná ruka kaderníčky.

 • Človek má len 5 zmyslov

Toto si sa učil na biológii. Pamätáš? Zrak, chuť, sluch, čuch a hmat. Ženy vraj majú šiesty zmysel… No máme ho všetci, dokonca aj siedmy, ôsmy…. Sú nimi napríklad zmysel pre udržiavanie rovnováhy či teploty tela.

 • V zime ľahšie ochorieš

Koľkokrát si počul : „Naobliekaj sa, vonku je zima a potom budeš chorý!“ No každý lekár ti potvrdí, že choroba vzniká z vírusu, nie z nízkej teploty.

 • Keď si kýchneš, tvoje srdce vynechá jeden úder

A ak kýchneš desaťkrát za sebou, si mŕtvy… Kýchnutie môže zmeniť rytmus tvojho srdca, no tempo srdca sa nikdy nezastaví.

 • Alkohol ťa zohreje

Tento mýtus je spojený so schopnosťou alkoholu roztiahnuť povrchové cievy. To spôsobí pocit tepla, no reálne sa teplota tvojho tela nezmení.

 • Pot vylučuje z tela škodliviny

Človek sa potí preto, aby sa ochladil. Pot obsahuje až 99% vody, takže žiadne extrémne vylučovanie jedov sa v tomto prípade nekoná.

 • Mrkva zlepšuje zrak

Áno, mrkva obsahuje veľa provitamínu A, ktorý vyživuje sietnicu a aj pleť. Môžeš však zjesť aj 5 kíl mrkvy, okuliare budeš nosiť stále. Jediné riešenie je ísť na operáciu.

carrots-1853509_960_720

 • Biele zuby = zdravé zuby

„Aké máš len zdravé biele zúbky!“ Nie, hollywoodky úsmev neznamená zdravé zuby. Prirodzená farba zuboviny je žltkastá.

 • Popáleniny sa hoja lepšie, ak ich natrieš olejom

Popáleniny si musíš chladiť. Olej pôsobí presne opačne – ranu „zakonzervuje“ a udrží v nej teplo.

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen