Zaujímavosti

Prečo fastfoody a americký jedálniček spôsobujú obezitu?

Prečo fastfoody a americký jedálniček spôsobujú obezitu?

videní: 589

Hamburgery, steaky a ďalšie jedlá americkej kuchyne vedú k prejedaniu a obezite z toho dôvodu, že podobná strava pôsobí ako marihuana na mozgové receptory, ktoré majú na starosti energetickú bilanciu organizmu, hovorí sa v článku uverejnenom v časopise Physiology & Behavior.

Nicholas DiPatricio a jeho kolega Donovan Agrueta odhalili príčiny, prečo jedlá americkej kuchyne vedú k obezite. Sledovali správanie, zdravotný stav a fungovanie mozgu myší, ktoré sa živili dva mesiace krmivom s vysokým obsahom cukrov a tukov.

Pozorovanie ukázalo, že táto strava nielen spôsobila obezitu hlodavcov, ale tiež vyvolala neobvyklý jav, tak zvanú hyperfágiu, teda zvýšenú a nevysvetliteľnú chuť k jedlu a s tým súvisiace prejedanie. Vývoj podobnej túžby po jedle bol podľa DiPatricia sprevádzaný prudkým rastom koncentrácie takzvaných endokanabinoidov v črevách a krvi myší.

Endokanabinoidy sú analogické k látkam obsiahnutým v marihuane, ktoré náš organizmus syntetizuje v menšom množstve pre svoje účely. Ľudské črevá obsahujú veľký počet nervových buniek reagujúcich na tieto molekuly a vedci pred tromi rokmi zistili, že nevysvetliteľná chuť do jedla vzniká u milovníkov marihuany pod vplyvom na receptory marihuanovej zložky THC-9.

Keď vedci tieto receptory zablokovali pomocou lieku AM6545, ktorý bráni molekulám THC-9 spojiť sa s nervovými bunkami v črevách, „zverská“ chuť myší k jedlu okamžite zmizla. Podľa biológov sa tieto prípravky dajú použiť v boji s obezitou bez vedľajších účinkov, ktoré sú vlastné pôsobiacim liekom na mozog.

Zdroj: Sputnik

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen