Video

Popocatepetl: Jedna z najnebezpečnejších sopiek na svete sa prebudila po tisícke rokov

Popocatepetl: Jedna z najnebezpečnejších sopiek na svete sa prebudila po tisícke rokov

videní: 4.0K

Spala dlhšie ako tisíc rokov, ale v poslednej štvrtine storočia sa prebudila a pravidelne chŕli stĺpy rozpáleného popola, dymu a lávy. Mexické úrady sa rozhodli zvýšiť úroveň nebezpečenstva jednej z najnebezpečnejších sopiek na planéte – Popocatepetl – na žltú. Ďalším krokom by mohla byť evakuácia obyvateľov.

Je potrebné poznamenať, že 28. marca večer bol z kráteru sopky Popocatepetl vychrlený stĺp popola do výšky niekoľkých kilometrov a jej svahy boli pokryté rozžeravenou lávou. Úrady vyhlásili pohotovosť a varujú obyvateľov, že evakuácia z nebezpečnej oblasti môže čoskoro začať. Sopka „Popo“, ako ju nazývajú miestni obyvatelia, spala vyše tisíc rokov, ale v poslednom štvrťroku sa prebudila a je považovaná za jednu z najnebezpečnejších sopiek na planéte, pretože veľká erupcia môže ohroziť nielen mesto Puebla s 1,5 miliónmi obyvateľov, ale aj celé Mexiko, kde len podľa oficiálnych údajov žije 21 miliónov ľudí.

Zdroj: Sputnik | topdesat
Zdroj titulnej fotografie: Jakub Hejtmánek, Czech Wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen