videní: 557
Najväčšie mýty ohľadom zdravia, ktorým možno stále veríte: Všetci chceme byť zdraví, preto je prirodzené, že sa riadime radami, ktoré sa zdajú byť zdravým rozumom. Ale čo ak niektoré z týchto takzvaných „faktov“ vôbec nie sú pravdivé?
V priebehu rokov sa mnohé zdravotné presvedčenia odovzdávali bez akýchkoľvek pochybností – až kým sa do toho nevložila veda, aby uviedla veci na pravú mieru. Ukázalo sa, že nie všetko, čo nám bolo povedané, je také spoľahlivé, ako sa zdá. Pripravte sa oddeliť fakty od fikcie!
Obsah je poskytnutý len na informačné účely a nie je určený ako náhrada lekárskeho poradenstva. V súvislosti so svojím zdravím a zdravotným stavom sa obráťte na svojho lekára.
Najväčšie mýty ohľadom zdravia, ktorým možno stále veríte
Mýtus: Farebné kódy zubných pást odhaľujú bezpečnosť zloženia
Malé farebné štvorčeky na tubách zubných pást nemajú nič spoločné so zložkami. Sú to len značky, ktoré sa používajú pri výrobe, aby stroje zistili, kde majú obal narezať a zapečatiť. Jediný spôsob, ako zistiť, čo je v zubnej paste, je skontrolovať zoznam zložiek. Nedovoľte, aby mýty o obaloch rozhodovali o tom, čo patrí do vášho košíka.
Mýtus: Dezinfekčný prostriedok na ruky je lepší ako mydlo a voda
Dezinfekčný prostriedok na ruky je praktický, ale nie je úplnou náhradou za staré dobré mydlo a vodu. Aj keď zničí mnoho baktérií, nezbaví sa všetkého. Niektoré odolné baktérie a vírusy (ako norovírus a Clostridium difficile) sa môžu stále držať. Mydlo a voda nezabíjajú len baktérie, ale ich aj zmývajú spolu so špinou a nečistotami, takže sú skutočnými hrdinami hygieny.
Mýtus: Sedenie na verejnej toalete vám spôsobí chorobu
Upokojte sa – najväčšie obavy vám nerobí samotné sedadlo. Väčšina baktérií nevydrží dlho na tvrdých a studených povrchoch, ako sú záchodové dosky. Skutočné riziko? Dotýkanie sa zárodočných povrchov, ako sú splachovacie kľučky, kľučky dverí a vodovodné kohútiky, a následné dotýkanie sa tváre.
Najlepšia obrana? Po použití verejných toaliet si dobre umyte ruky – pretože skutočne záleží na tom, čoho sa dotýkate, nie na tom, kde sedíte!
Mýtus: Opaľovací krém používajte len vtedy, keď svieti slnko
Nenechajte sa oklamať mrakmi! Až 80 % UV žiarenia sa môže dostať na vašu pokožku, aj keď sa slnko skrýva. To znamená, že vám stále hrozí riziko spálenia, predčasného starnutia a dokonca rakoviny kože. Už ste sa niekedy spálili počas zamračeného dňa? Je to preto, že UV lúče sú silnejšie, ako vyzerajú. Takže bez ohľadu na počasie je opaľovací krém nevyhnutnosťou!
