TOP 10

Depresia: Ako ju rozoznať? Možno ňou trpíš aj ty!

depresia

videní: 393

Depresia postihuje milióny ľudí. Hoci sa svet pomaly otvára a začína hovoriť o problémoch duševného zdravia a zbavovať sa stigmy, ktorá ho obklopuje, je veľmi dôležité, aby sme vedeli pochopiť a súcitiť s tými, ktorí s rakovinou vôle bojujú.

Sarah Schusterová, redaktorka The Mighty, sa rozhodla zistiť, ako sa depresia prejavuje tak, ako ju ľudia nevidia.

“Väčšina ľudí si myslí, že depresia sa rovná veľmi smutnej nálade. Ak ste depresiu nezažili sami, pravdepodobne nepochopíte, že ide o oveľa vážnejší stav,” píše. “Depresia sa vyjadruje mnohými rôznymi spôsobmi, niektoré sú jasnejšie ako iné. Niektorí ľudia trpiaci depresiou nedokážu vstať postele, iní navonok fungujú relatívne normálne a chodievajú do práce – u každého sa depresia prejavuje inak. ”

Sarah sa opýtala členov komunity magazínu otázku: “Akým spôsobom, ktorí iní ľudia nevidia, sa prejavuje vaša depresia?” Tu je zoznam niektorých naozaj zaujímavých odpovedí:

1.

“Nedokážem sa postaviť z postele, niekedy aj niekoľko hodín. Potom je už len pomyslenie na sprchovanie vyčerpávajúce. Ak sa mi to predsa len podarí, znova sa mi chce spať. Ľudia tomu nerozumejú, ale úzkosť a depresia sú vyčerpávajúce, podobne ako fyzický boj s profesionálnym boxerom.”

2.

“Chodievam spať o 21:00 a spím celú noc až do 10. alebo 11. hodiny ráno. Potom prichádza tá náročná časť. Sprcha je tiež boj. Snažím sa udržať dom v poriadku. Sledovanie hodín v priebehu niekoľkých hodín Netflixu, ale nezaujíma sa ani o to, čo sledujem, pretože ma nič viac nezaujíma.”

3.

“Súhlasím so všetkými pozvánkami na sociálne udalosti, ale ruším svoju účasť na poslednú chvíľu. Používam rôzne výhovorky a ospravedlnenia, ale v skutočnosti len mám strach. Mám pocit, že moji priatelia ma nechcú vidieť úprimne, ale pozývajú ma len z povinnosti.”

4.

“Nemám rád telefonovanie. Dávam prednosť SMSkám. Cítim sa tak menej pod tlakom. Tiež sa správam antisociálne. Nie preto, že sa mi nepáči byť v prítomnosti ľudí, ale preto, že som si celkom istý, že ma v skutočnosti nemôžu zniesť.”

5.

“Dokážem sa vyrovnať s depresiou, no nedokážem sa vyrovnať s ľuďmi, ktorí hovoria: “Všetci sme občas smutní, dostaneš sa cez to,” alebo “tiež mám depresie, ale pokračujem v živote.” Depresia nie je pre všetkých rovnaká. Som rád, že niektorí ľudia ju dokážu zvládať lepšie, no ja nedokážem.”

 

1 2 »

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov