videní: 1.8K
Známy renesančný umelec Leonardo da Vinci mohol byť požehnaný rovnakým syndrómom rýchleho oka, aký majú najlepší tenisoví a baseballoví hráči.
V Leonardovom prípade táto “super-vízia” mohla znamenať, že dokázal vidieť a zároveň zaznamenať prchavé momenty vo svojich obrazoch – napríklad aj záhadný úsmev Mony Lisy. Táto schopnosť vidieť detaily aj v prípade rýchlejšie sa pohybujúcich alebo prchavých javov môže byť výsledkom vyššej frekvencie žmurkania, uviedol David Thaler, genetik na Bazilejskej univerzite vo Švajčiarsku. Mal Leonardo túto schopnosť?
V prípade Leonarda by mohla vysoká frekvencia žmurkania vysvetliť, ako dokázal opísať zmeny v tvare padajúcich kvapiek vody a rozpoznať prchavé výrazy, ktoré je vidieť v mnohých jeho obrazoch. V prípade Mony Lisy dokázal namaľovať úsmev, ktorý prechádza okamihom, keď sa začne usmievať, a nie taký klasický ustálený, z ktorého ťa bolia všetky bunky na tvári.
Obraz Leonardovej maľby Posledná večera – freska na stene kostola v Miláne – zachytáva aj prichádzajúce prejavy apoštolov, pravdepodobne potom, ako im Ježiš Kristus povedal, že „jeden z vás ma zradí,“ povedal Thaler. Švajčiarsky genetik sa inšpiroval prvýkrát poznámkou, ktorú Leonardo napísal v jednom zo svojich zápisníkov. Konkrétne ide o jednu úvahu: “Vážka dokáže lietať vďaka štyrom krídlam a keď sú tie vpredu zdvihnuté, tie vzadu sú spustené.”
A tak sa vedec rozhodol, že také niečo by chcel vidieť na vlastné oči. V lete teda pozoroval vážky tak obozretne, ako sa len dalo, ale preňho boli krídla lietajúcich vážok vždy rozmazané. Vtedy začal riešiť teóriu o tom, čo to môže znamenať. Thalerov výskum ukazuje, že zadné krídla vážky nie sú synchronizované s prednými krídlami približne o stotinu sekundy. Komentár v jeho zápisníkoch naznačuje, že Leonardo videl tú stotinu sekundy, ktorá zodpovedá frekvencii žmurkania 100 Hertzov, alebo stokrát za sekundu – zhruba dvojnásobok frekvencie žmurkania väčšiny ľudí.
Ďalší slávni umelci preukázali rovnakú schopnosť zachytiť prchavé okamihy vo svojej práci, ako napríklad japonský grafik Katsushika Hokusai, ktorý vytvoril kultovú drevorezbu „Pod vlnou Kanagawa“ – tiež známu ako „Veľká vlna“.
Leonardo da Vinci: Tajomstvá jeho obrazov
Zdroj: livescience | topdesat