videní: 768
Hovorí sa, že naše osobnosti sú formované v našom ranom detstve, ale aké ironické je, že si sotva dokážeme spomenúť na niečo z tých čias? Tento jav sa dá aplikovať takmer na všetkých ľudí a má dokonca oficiálny pojem – detská amnézia. Ako dospievame, zabúdame na ľudí, udalosti a dokonca aj na miesta, s ktorými sme sa ako deti stretli.
Čo je detská amnézia a kedy k nej dôjde
Detstvo amnézia je neschopnosť dospelých pripomenúť si detaily udalostí, ktoré sa im stali pred dosiahnutím veku 4 rokov. Niektorí vedci šli ešte ďalej a zistili, že deti pred vekom 7 rokov sú schopní si spomenúť na “60% alebo viac udalostí z raného veku, “zatiaľ čo deti vo veku 8 a 9 rokov si spomenuli na 40%. To im umožnilo uvedomiť si, že keď prechádzame rôznymi fázami nášho vývoja, menej si pamätáme z toho, čo tomu predchádzalo.
Naše spomienky sú úzko spojené s našou schopnosťou rozprávať
Jednou z teórií , prečo si neukladáme svoje detské spomienky, je to, že sme v tom čase nemohli verbálne komunikovať. Pri načítaní pamäte používame slová a dokážeme ju popísať veľmi podrobne, čo si vyžaduje jazyk. Väčšina detí nezačne rozprávať skôr ako vo veku 2 rokov, takže si jednoducho nedokáže vytvoriť súdržnú pamäť.
Náš vývoj mozgu hrá obrovskú úlohu
Teraz si povieme niečo o biologickom vysvetlení detskej amnézie. Ako vyrastáme, náš mozog robí veľa ťažkých vecí, takže jedna štúdia dospela k záveru, že „keď sú mozgy zaneprázdnené množením nových buniek, neukladajú si spomienky, ktoré by inak boli dlhodobé.“ Okrem toho si nemôžeme ani fyzicky spomenúť na každodenné udalosti pred dosiahnutím veku 3 – 4 rokov, pretože naša epizodická pamäť sa ešte nerozbehla. Preto sme schopní získať abstraktné spomienky, ako napríklad do ktorého parku sme často chodili, ale nie do ktorej zmrzlinárne nás mama v tom čase vzala.
Naši rodičia menia to, ako si pripomíname určité udalosti
Ďalšia štúdia naznačuje, že naši rodičia sú schopní zmeniť príbehy z nášho detstva. Popremýšľajte o tom, máme tendenciu lepšie sa držať pamäte, ak si ju pripomíname, a preto si pamätáme udalosti, ktoré naši rodičia považujú za dôležité. Tá istá štúdia zistila, že deti si tú istú udalosť pripomínajú rôzne po diskusii so svojimi otcami, na rozdiel od matiek. Deti sú ovplyvniteľné, takže je nevyhnutné pomôcť im uchovať si iba dobré spomienky a vnímať ich správne.
Spomíname si na to, čo v nás zanechalo trvalý dojem
Detský psychológ hovorí, že v konečnom dôsledku si deti zachovajú spomienky, ktoré sú plné emócií, pozitívnych aj negatívnych. Toto zistenie dokonca umožňuje malým deťom vydávať svedectvá pred súdom. Je teda pravdepodobné, že ak si spomenieš na skoré udalosti, sú to tie, ktorá majú pre teba najdôležitejší význam a vyvolávajú silnú emocionálnu reakciu.
Zdroj: Brightside | topdesat