videní: 692
Hráči priemerne trávia hraním týždenne viac ako 6 hodín. Aj keď príliš veľa hrania môže spôsobiť, že vaše oči budú namáhané a vyvoláva to tiež migrény, pri občasnom hraní môžu videohry skutočne prispieť k zlepšeniu nášho zdravia. Je to možno prekvapujúce, no k takýmto výsledkom dospela jedna z uskutočnených štúdií a odborníci nám k tomu prinášajú aj adekvátne vysvetlenie. Je pravda, že by nám videohry mohli pomôcť k lepšej činnosti mozgu?
Ako sa štúdia uskutočnila
Aby sme zistili, či hranie zlepšuje naše duševné zdravie alebo má pozitívny vplyv na náš každodenný život, bolo vybraných 33 ľudí vo veku od 55 do 75 rokov. Boli rozdelení do 3 skupín. Skupina 1 bola požiadaná, aby hrala videohru Mario 64 30 minút denne, skupina 2 chodila pravidelne na hodiny klavíra a skupine 3 nebola pridelená žiadna špeciálna úloha.
Výsledky odhalili, že videohry by na nás mohli mať pozitívny vplyv
Po 6 mesiacoch boli všetci účastníci požiadaní, aby si nechali urobiť vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Podľa lekárskej správy iba jedinci, ktorí patrili do prvej skupiny – tí, ktorí mali za úlohu hrať hry – zaznamenali zvýšenie objemu šedej hmoty mozgu. Zlepšila sa im dokonca krátkodobá pamäť, ako aj psychické zdravie.
Existuje viac výskumov na podporu tohto tvrdenia
V roku 2014 vykonali sériu podobných štúdií tí istí vedci s mladými a tínedžermi ako s ich subjektmi. Títo ľudia boli požiadaní, aby hrali 3D hádanky a iné logické hry, a tiež sa u nich vďaka tomu preukázalo zlepšenie mozgu.
Ďalšia štúdia, ktorú uskutočnila Americká asociácia psychológie, odhalila, že jednoduché počítačové hry môžu človeku zlepšiť náladu, zmierniť úzkosť a upokojiť ho. Jednoducho sa človek odreaguje od každodenného stresu.
Tu je konečne to, čím môže byť pre nás hranie prospešné
- Videohry môžu pomôcť pri budovaní schopností detí riešiť problémy aj v reálnom živote.
- Môžu nám pomôcť zmierniť bolesť spôsobenú chronickým ochorením.
- Mohli by nás dokonca urobiť múdrejšími.
- Hry ako Tetris môžu pomôcť pacientom s traumou.
Zdroj: Brightside | topdesat