TOP 10

TOP 10: Toto sú tie najikonickejšie filmové hlášky

filmové hlášky

videní: 1.2K

3. „Budeme potrebovať väčšiu loď.“ – Čeľuste (1975)

(„You’re gonna need a bigger boat.“ – Jaws)

Legenda vraví, že scenáristi to s touto hláškou mysleli až tak vážne, že počas natáčania filmu zľudovela a stala sa synonymom pre nezdar. „Budeme potrebovať väčšiu loď“ hovorili členovia filmového štábu vždy, keď sa niečo pokazilo – od meškania obedného menu až po technické problémy s kamerou.

2. „Nemôžem z teba spustiť oči.“ – Casablanca (1942)

(„Here’s looking at you, kid.“)

Dôkazom, že Casablanca patrí medzi tie najlepšie romantické filmy na svete, je aj druhé miesto v tomto rebríčku. Avšak táto hláška sa z originálu nedá preložiť doslovne, a preto sme sa rozhodli, že pri každej hláške pridáme aj anglický originál.

1. „Úprimne, drahá, je mi to fuk.“ – Odviate vetrom (1939)

(„Frankly, my dear, I don’t give a damn.“ – Gone with the Wind)

A dostávame sa na prvé miesto, no musíme priznať, že ani v tomto slovenský preklad veľmi nepomohol. Napriek tomu sa v zámorí táto hláška považuje za jednu z najzásadnejších v celej kinematografii. V roku 1939, kedy sa štvorhodinový film premietal v kine, išlo totiž o značne hanlivý výraz. Cenzori dokonca protestovali a požadovali, aby bolo posledné slovo zo scenáru vyškrtnuté. Scéna bola údajne natáčaná až 22-krát, no nakoniec sa do filmu dostala tá pôvodná so slovíčkom „damn“.

Zdroj: HollywoodReporter | nafilmu | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen