Zaujímavosti

Záhadné samovraždy veľrýb sú konečne objasnené. Na vine je armáda

samovražda

videní: 6.1K

Dlho nevysvetliteľnou záhadou boli samovraždy veľrýb, ktoré sa z nejasných dôvodov samé vrhali na breh, kde následne umierali. Španielski vedci však prišli so zaujímavým a najmä šokujúcim vysvetlením. Kto stojí za týmto nezvyčajným správaním?

Španielski vedci konečne zistili, čo spôsobuje záhadné samovraždy veľrýb. Sú to takzvané armádne sonary. Tie vysielajú zvuky, ktoré majú pod vodou až 190-decibelovovú hlasitosť. Na živočíchy teda priamo pôsobí hlasitosť približne 120 decibelov. Ak si chceš presnejšie predstaviť túto hlasitosť, je to ako výstrel z dela. Táto vedecká štúdia bola publikovaná v časopise Pro­ce­e­dings of the Ro­yal So­ciety B.

Čo takýto zvuk spôsobuje veľrybám?

Dekompresná choroba ľudí, presne k tomu biológovia prirovnávajú to, čo zažívajú veľryby pri tomto zvuku. O nebezpečných a negatívnych následkoch zvukových vĺn z armádnych sonarov sa vedelo, žiaľ, už dlhú dobu. Veľryby v dôsledku toho preplávajú veľa kilometrov, keď sa snažia utiecť pred zvukom. Raz skončia na brehu, inokedy plávajú do väčšej hĺbky. Neuveriteľne hlasné zvuky spôsobujú týmto živočíchom, že sa im dostávajú do krvi bublinky dusíka,čo následne spôsobuje krvácanie vnútorných orgánov a následne ich trvalé poškodenie. Pri pitve sa to však dá zistiť veľmi ťažko a po mnoho rokov tieto samovraždy veľrýb ostávali veľkou záhadou, pretože zvieratá nemali žiadne viditeľné zranenia, dokonca ani choroby či infekcie.

1 2 »

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore
});

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov