Zaujímavosti

Meteor Crater: Posolstvo z nebies? 2. časť

Meteor Crater: Posolstvo z nebies?

videní: 868

Pokračujeme druhou časťou článku o kráteri, ktorý spôsobil dopad meteoritu. O príbehu Barringera – banského inžiniera a takmer 25 ročnej snahe natrafiť na dopadnutý meteorit, sme už informovali v rámci prvej časti článku. Pozrime sa však spoločne, čo sa dialo, keď v roku 1929 Barringerovi došli peniaze.

Špekulovalo sa o tom, aký ťažký a veľký musel byť meteorit, ktorý sa zrútil do arizonskej púšte. V 30. rokoch vedci odhadli jeho váhu na 14 miliónov ton a priemer na 122 metrov. Neskoršie výpočty boli triezvejšie – meteorit s priemerom 79 metrov mal vážiť iba 2 milióny ton. Posledné odhady rátajú len so 70 000 tonami a priemerom 25 až 30 metrov. Ale aj v prípade, že veľkosť „votrelca“ z vesmíru zodpovedala len tomuto najskromnejšiemu odhadu, musela mať kolízia s našou planétou nepochybne katastrofálne následky.

Ak bol výsledkom kráter s takými obrovskými rozmermi, musel meteorit preletieť cez atmosféru rýchlosťou 69 000 kilometrov za hodinu. Sila otrasu sa rovnala účinku trhaviny v hodnote 500 000 ton (asi 4x viac než účinok atómovej bomby na Hirošimu) a do atmosféry sa pritom vymrštilo 100 miliónov ton rozdrobenej horniny. Náraz tiež vytlačil pôdu, ktorá dnes tvorí okraje krátera.

Roztavený kov z meteoritu sa rozptýlil na ploche 260 kilometrov štvorcových a nachádza sa až vo vzdialenosti 11 kilometrov od krátera. Väčšinou sa našli úlomky veľké ako okruhliaky, najväčší kus meteoritu však vážil až 630 kilogramov.

Štrk pri okrajoch krátera i vyvrhnutú horninu tvoria hlavne pieskovce a vápence, pozostatky usadenín, bohatých na fosílie z predhistorického jazera, ktoré toto miesto kedysi pokrývalo. Na dne krátera je dnes vysoká vrstva rozdrvenej horniny, takzvanej brekcie, navŕšenej v tvare optickej šošovky.

V 30. rokoch sa veľa investovalo do vrtov do brekcie a ďalej pod dno jazera – investori chceli nájsť železo na rentabilnú ťažbu. Železo a nikel nachádzali do 260 metrov, ale vo väčších hĺbkach už skala nebola narušená. Moderné metódy – seizmické, magnetické i gravitačné merania – ukázali, že pod južným okrajom skutočne ležia zvyšky meteoritu, ale len asi 10 % pôvodnej hmoty. Zostávajúca časť meteoritu sa pri náraze vyparila a potom kondenzovala do fragmentov zliatiny niklu a železa.

Zdroj: Wiki | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen