Zaujímavosti

Biblická podzemná knižnica: Hľadanie zlata a sklamanie

Biblická podzemná knižnica

videní: 731

Pokračujeme druhou časťou článku. Po tom, čo sa v roku 1947 – teda po druhej svetovej vojne, situácia v Palestíne aspoň ako tak upokojila, začali sa miestne starožitníctva plniť viac ako zaujímavými papyrusovými a pergamenovými zvitkami. Vedci spozorneli.

A nielen vedci boli tí, ktorým zvitky dvíhali adrenalín. Aj duchovní začali tušiť, že ide o záležitosť prelomového významu. Nechýbali ani hlasy, podľa ktorých sú na obzore odhalenia, ktoré spochybnia všeobecne prijímanú podobu Biblie. Pokiaľ by najstaršie texty hovorili inak než Kniha kníh, mnoho kňazov, pastorov i rabínov by zo dňa na deň mohlo čeliť veľkým problémom. Okamžite sa vyrojili podozrenia, že obsah zvitkov sa stane – alebo už sa vlastne stal – predmetom utajovania a intríg.

Nasledujúce pátranie po pôvode záhadných rukopisov prinieslo ďalšie senzačné odhalenie: písomnosti pochádzajú z akejsi jaskyne v odľahlej divokej oblasti na západnom brehu Mŕtveho mora neďaleko miesta nazývaného Kumrán (Qumran). A najskôr ich tam ešte dosť aj ostalo.

Kumránsku jaskyňu, v ktorej sa texty nachádzali, v skutočnosti objavili už o rok skôr kočovníci z beduínskho kmeňa Taámire. Dúfali, že v diere týčiacej sa na vysokom a obťažne dostupnom skalnom útese bude zlatý poklad. Keď sa ale pätnásťročný Muhammed Ahmed – najmladší a najmenší z objaviteľov – dostal cez tesný otvor dnu, prišlo sklamanie. V neveľkej dutine skalnej steny bolo asi 10 hlinených valcovitých nádob. Väčšina z nich bola prázdna, z niektorých vypadli len akési závitky, ktoré zjavne mali od zlata dosť ďaleko.

Nálezom otrávení kočovníci si ich nakoniec predsa len odniesli so sebou a pri najbližšej príležitosti ich skúsili ponúknuť obchodníkom so starožitnosťami. Tí brali všetko, aj keď ešte netušili, o čo sa jedná. Nomádi boli lacní, zatiaľ čo bádatelia z Európy a Ameriky naopak bohatí. A často zaplatili slušné sumy aj za predmety, ktoré neboli úplne „top“. Cez priekupníkov sa následne prvé nálezy dostali k duchovným v jeruzalemských kláštoroch a neskôr i k vedcom. Pokračujeme treťou časťou článku.

Zdroj: Wiki | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen