TOP 10

TOP 5 najhorších vlakových nešťastí na svete


videní: 5.4K

Môžeme si myslieť, že cestovanie vlakom je bezpečnejšie ako cestovanie lietadlom. Takýto názor je však nesprávny. Podľa štúdie z roku 2013 je cestovanie vlakom druhým najbezpečnejším spôsobom cestovania ihneď po leteckej doprave, kde je nižší index úmrtnosti. To však neznamená, že cestovanie vlakom je nebezpečné. Naopak, ako už bolo spomenuté, cestovanie vlakom je druhým najbezpečnejším spôsobom cestovania, čo je zároveň aj dôvodom, prečo je nehoda vlaku takým obrovským problémom. Stáva sa zriedkavo a vyžiada si množstvo obetí. V dnešnom článku si teda predstavíme 5 najhorších vlakových nešťastí, ktoré sa kedy udiali.

Tragédia vlaku v Guadalajara (Mexiko, 1915)

Tragédia sa odohrala 22. januára 1915 v Guadalajare v Mexiku. Rušňovodič stratil kontrolu nad vlakom, ktorý sa následne vykoľajil a padol do rokliny. Zomrelo tu viac ako 600 ľudí a iba 300 prežilo. Vlak bol preťažený a vraví sa, že ľudia sedeli dokonca aj na streche.

Nehoda vlaku v Bihári (India, 1981)

Dňa 6. júna 1981, osobný vlak, ktorý prepravoval viac ako osemsto cestujúcich medzi Mansi a Saharsa sa vykoľajil a spadol do rieky Bagmati. Po piatich dňoch sa podarilo nájsť približne 200 tiel a stovky ďalších chýbalo. Predpokladá sa, že ich odplavila rieka. Celkovo sa odhaduje, že o život prišlo viac ako 500 ľudí.

Vlaková katastrofa v Ciurea (Rumunsko, 1917)

Železničná pohroma sa odohrala 13. januára 1917 na stanici Ciurea v Rumunsku. Stal osa to v čase, keď Nemecko bombardovalo Rumunsko. Ľudom bolo odporučené, aby opustili svoje domovy. Vlak bol značne preťažený a kvôli hustému sneženiu aj ťažko ovládateľný. Ten sa vykoľajil a zrazil s odstavenou lokomotívou. Zomrelo tu približne 600 ľudí.

Katastrofa v Saint-Michel-de-Maurienne (Francúzsko, 1917)

Vlak sa vykoľajil 12. decembra v roku 1917. Vlak viezol francúzskych vojakov, ktorí dostali priepustku z talianskeho frontu počas prvej svetovej vojny. Vo vlaku ich bolo viac ako tisíc. Vlak sa vykoľajil počas toho, ako zostupoval do údolia Maurenne. Vlaku zlyhali brzdy a do údolia sa rútil až rýchlosťou 135 km/h. Táto tragédia si vyžiadala viac ako 700 obetí.

Tsunami na Srí Lanke (Srí Lanka, 2004)

Tsunami na Srí Lanke a následná železničná pohroma je najväčšou železničnou pohromou v dejinách. Vyžiadala si najmenej 1700 obetí. Ku katastrofe došlo v preplnenom vlaku, ktorý na pobreží zničila vlna tsunami, ktorá nasledovala po zemetrasení v Indickom oceáne v roku 2004.

Zdroj: list25 / topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov