Zaujímavosti

Prečo je strach pre ľudí taký vzrušujúci? Bojíš sa rád?


videní: 715

Každý Halloween utrácajú Američania milióny za to, aby sa mohli báť. Zdá sa, že strach je mocnou energiou pre tínedžerov aj dospelých.

Podľa Davida Rudda, dekana na Vysokej škole sociálnych a behaviorálnych vied na univerzite v Utahu, ľudia majú radi strach a tento pocit vyhľadávajú. Pretože v hĺbke duše vedia, že im nehrozí žiadne skutočné nebezpečenstvo. Chápu, že skutočné riziko týchto aktivít je iba v hlave a kvôli tomuto vedomiu, ktoré majú, prežívajú skôr vzrušenie ako skutočný strach , vysvetlil Rudd. To je dôvod, prečo ľudia radi chodia na desivé jazdy v zábavnom parku a prechádzajú sa napriek strašidelným domom s tematikou Halloweenu. Takisto preto pozeráme hororové filmy.

Prečo je strach pre ľudí taký vzrušujúci?

Väčšina dospelých a tínedžerov dokáže reálne odhadnúť skutočnú úroveň ohrozenia, ktorú pre nich predstavujú desivé podnety, a zodpovedajúcim spôsobom aj úroveň jej bezpečnosti. Napríklad – sledovanie hororového filmu nepredstavuje žiadnu fyzickú hrozbu, ale menšou psychologickou hrozbou je, že v konečnom dôsledku môžu mať nočné mory. Väčšina divákov sa preto cíti pri sledovaní takéhoto filmu bezpečne a je ním nadšená a v skutočnosti sa nebojí.

Niektorí dospelí, ale aj deti, však nedokážu správne odhadnúť hrozbu a riziko vnímajú inak. Skúsenosť so skutočným strachom nastáva, keď je podľa teba ohrozenie väčšie ako bezpečnosť. Ľudia, ktorí sa boja lietania, sa boja nehody, pretože si predstavujú v hlave nerealistické a neprimerané spôsoby všetkého, čo sa môže pokaziť. A pritom je v skutočnosti bezpečnejšie ako jazda autom. A v dôsledku chybného posúdenia pociťujú strach.

Prečo je strach pre ľudí taký vzrušujúci?

To je aj dôvod, prečo sa deti boja viac ako dospelí. Majú menej skúseností s meraním bezpečnosti a ich fantázia je nekonečná. Malé dieťa môže aj malú Halloweensku zábavu vnímať ako hrozbu pre svoju bezpečnosť a bude sa potom skutočne báť. Dospelí si časom navykli riskovať a sú v hodnotení oveľa lepší. Vedia, že je to iba film, ale deti ešte nedozreli do bodu, kedy vedia posúdiť, čo je iba „ako“ a čo je naozaj.

 

Zdroj: LiveScience topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen