Zaujímavosti

Kto v skutočnosti boli Traja králi z Východu? 2. časť

Kto v skutočnosti boli Traja králi z Východu?

videní: 1.5K

Pokračujeme druhou časťou článku o tajomných pánoch, ktorí prišli obdarovať do Betlehema novonarodeného Ježiša Krista. V súvislosti s biblickými príbehmi ostáva aj po tisícročiach stále mnoho nejasností. Ako sme už písali v prvej časti článku, niekoľko z nich sa vám budeme snažiť objasniť respektíve bližšie priblížiť.

Skutočne boli mudrci? Slovo „mudrc“, ktoré sa spomína v Biblii, pochádza zo slova ma – ku – ish – ti v jazyku elamite, ktorý je v súčasnosti mŕtvym jazykom, ktorý sa používal v Perzskej ríši počas 4. Až 6. Storočia pred našim letopočtom. Toto slovo sa neskôr poperzštilo na ma-gu-u-sha a do akkadčiny prešlo ako ma-gu-shu, a stadiaľ bolo prebraté do gréčtiny ako magi. Verí sa, že toto prídavné meno odkazuje na jednu perzskú kňazskú kastu z obdobia Achaimenovskej ríše, ktorá slúžila ako poradný orgán pre učencov a ku ktorej patrili aj Traja králi. Táto hypotéza je založená na nájdených dokumentoch z obdobia vlády Konštantína I. a na synodálnom liste z Apoštolského koncilu v Jeruzaleme z roku 836, v ktorých sa píše, že v roku 614, keď perzskí vojaci ničili všetky kresťanské svätyne v Palestíne, ušetrili Baziliku zrodenia v Betleheme, pretože na jej priečelí zbadali mozaiku znázorňujúcu obdarovanie Troch kráľov, ktorých vojaci považovali za svojich krajanov.

Pokiaľ ide o ich pravé mená, prvýkrát sa objavujú tak, ako ich poznáme dnes, v Bazilike Svätého Apolinara Nového (v Ravene, Taliansko). Na jednom z vlysov je znázornená procesia panien sprevádzaných troma osobami oblečenými v perzskom štýle, s frýgskou čiapkou, ktoré nesú obety. Nad ich hlavami sú napísané tri mená: Melichar, Gašpar a Baltazár. Západná kresťanská viera oficiálne uznala tieto tri mená počas pontifikátu pápeža Leva I. Veľkého v 5. Storočí, zatiaľ čo grécka tradícia ich spomína ao Appellicona, Amerína a Damascona a židovská zas ako Magalatha, Galgalatha a Serakína.

Všeobecne sa domnievame, že boli traja. Objavujú sa však aj iné mená. Podľa zachovaných historických zdrojov, mohli byť aj dvaja či štyria, ale dokonca aj 12.

Zdroj: Wiki | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen