videní: 2.5K
Vitajte pri pokračovaní článku Lemúria – bájny kontinent v Tichom oceáne 1. časť. V prvej časti článku sme sa pozreli na to, ako a podľa čoho bola pomenovaná Lemúria a kde začali chýry a mýty o tomto bájnom kontinente. Predstavili sme vám britského zoológa P. L. Slatera. Taktiež sme sa pozreli na to, kde sa údajne mal rozprestierať. Pokračujeme druhou časťou.
Závery, ku ktorým dospel britský zoológ, názorovo rozdelili odborníkov z tejto oblasti do dvoch táborov, ale vedci formátu biológa menom Thomas Huxley (žil v rokoch 1825 až 1895) vyslovili Slaterovi podporu. Táto hypotéza však mala len krátku životnosť, pretože ju ohrozila o niečo pravdepodobnejšia hypotéza – teória pohybu kontinentov, podľa ktorej dnešné kontinenty tvorili jeden prakontinent, nazývaný Pangea. Ibaže práve vo chvíli, keď už teória o Lemúrii upadala do zabudnutia, teozofka Helena Petrovna Blavatská (písali sme už o nej a o jej búrlivom živote ako o madam Blavatskej v nedávnej minulosti) ju zaradila do svojho diela Tajná náuka, syntéza vied, náboženšteiv a filozofií (rok 1888). Od tohto momentu začala na biologických základoch, na ktorých bola postavená teória o existencii LEmúrie, vznikať nová, tajomstvom opradená hypotéza o tomto kontinente. Odrazu sa z neho stala záhada, ktorú bolo treba objasniť, záhada o rozvinutej civilizácii, ktorá zmizla za zvláštnych okolností.
V knihe Tajná náuka, syntéza vied, náboženstiev a filozofií H. P. Blavatská tvrdí, že o Lemúrii sa dozvedela prostredníctvom Knihy Dyzan, dokumentu z obdobia prvotlače, ktorý bol údajne pôvodne zostavený v bájnej Atlantíde.
Bez toho, aby chcela zatieniť teóriu zoológa Slatera, ktorému priznáva jeho podiel na pomenovaní Lemúrie, sa Blavatská v Tajnej náuke zaoberá predovšetkým teóriou existencie kontinentu strateného v hĺbkach Indického oceána. „Nová“ Lemúria, na základe ktorej vznikol mýtus, existovala pred 150 miliónmi rokov a zhoduje sa so strateným kontinentom, ktorý sanskritská tradícia nazývala Rutas. Učenci, ktorí sa počas dejín snažili objasniť tento mýtus, sa rôznia v otázke lemúrskeho obyvateľstva. Blavastká tvrdí, že títo obyvatelia v porovnaní s človekom patrili k superrozvinutej rase. Bolo to etnikum bytostí, ktoré boli schopné prežiť bez používania mozgu, iba s pomocou zvláštnych schopností, ktorými disponovali a čiastočne s využitím tzv. tretieho oka. Podľa tejto teórie koniec Lemúrie malo spôsobiť prebudenie sexuálnych túžob ľudí, ktorí sa dostávali do krutých konfliktov, aby nakoniec vymazali kontinent z mapy sveta.