Zaujímavosti

COVID-19 a fajčenie môžu vytvoriť vražednú kombináciu, ideálny čas prestať fajčiť


videní: 1.2K

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) má prísne pokyny týkajúce sa správania, ktorých cieľom je obmedziť šírenie koronavírusu. Nová štúdia však poukazuje na potenciálne dôležitú úlohu cigariet pri šírení COVID-19. Fajčenie nie je najšťastnejším riešením.

V prvom rade, COVID-19 je respiračným ochorením. Štúdie naznačujú, že miesto infekcie, vírusovej replikácie a vylučovania viriónu sa vyskytujú v respiračnom trakte. A fajčenie pri takomto ochorení dáva nášmu telu zabrať dvojnásobne.

COVID-19 a fajčenie môžu vytvoriť vražednú kombináciu

Koronavírus je pomenovaný po korunových hrotoch, ktoré vyčnievajú z jeho povrchu. Prostredníctvom týchto špičiek vírus detekuje bunky pomocou receptora ACE-2, viaže sa naň a vstrekuje genetický materiál do hostiteľských buniek, aby sa replikoval. Tieto receptory sa vyskytujú v špecializovaných bunkách respiračného traktu, ako sú napríklad mukozálne epitelové bunky a pľúcne alveolárne tkanivo.

V roku 2009 vedci prišli na to, že syncytiálny vírus, jeden z mnohých respiračných, má vyššiu rýchlosť prenosu a vyššie riziko výskytu závažnosti práve u fajčiarov. Niektorí tvrdia, že to platí aj pre prípad COVID-19. Fajčenie zahŕňa totižto časté a opakované pohybovanie rukou k ústam, čo je hlavný spôsob prenosu nového koronavírusu.

Z hľadiska pozorovania majú krajiny, ktoré sa stali najväčšími ohniskami výskytu tejto choroby, ako je Čína, Južná Kórea a Taliansko, až 20-30 % populácie, ktorá sa oddáva cigaretám. Momentálne ale nie sú k dispozícii definitívne dôkazy o tom, či aj pri súčasnom víruse je fajčenie dôvodom vyššieho rizika pre výskyt choroby a úmrtnosti na COVID-19.

COVID-19 a fajčenie môžu vytvoriť vražednú kombináciu

Existujú však predbežné výsledky, ktoré iba niečo naznačujú. Napríklad autori článku BMJ uvádzajú nedávnu štúdiu zahrňujúcu 1 099 potvrdených prípadov COVID-19, ktorá uvádza, že 12,4 % súčasných fajčiarov si vyžaduje prijatie na jednotku intenzívnej starostlivosti alebo už zomrelo, v porovnaní so 4,7 % tých, ktorí nefajčili. Napríklad v takej Číne fajčí 48 % mužov, no pritom iba 3 % žien. Na základe týchto zistení autori novej správy dôrazne odporúčajú, aby správy a informácie o verejnom zdraví zamerané na obmedzenie šírenia obsahovali aj rady pre fajčiarov, aby si začali odvykať.

Naozaj neexistuje žiadny lepší okamih prestať fajčiť. Pandémia COVID-19 by v skutočnosti mohla ľuďom poskytnúť dokonalú motiváciu, aby konečne zanevreli na tento zlozvyk. Skutočnosť, že táto pandémia tiež spôsobuje veľké množstvo hospodárskeho dopadu – a fajčenie je vo väčšine vyspelých krajín drahé – je tiež ideálny dôvod na skoncovanie s týmto zlozvykom.

 

Zdroj: zmescience topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen