TOP 10

Spánok ako ho nepoznáš. Tieto šialené fakty ťa dostanú

spánok

videní: 2.8K

Spánok, veľká záhada pre mnohých z nás. Prečo vlastne spíme? Zdá sa to ako hlúpa otázka, ale ani vedci ešte nezistili, prečo naše telo potrebuje takúto pravidelnú regeneráciu.

V skutočnosti by sme spánok mohli zaradiť medzi 25 najväčších tajomstiev histórie. Napriek tomu v posledných desaťročiach, vedci dokázali pomocou moderných technológií merať mozgové vlny a zistiť tak, čo sa deje v našej hlave počas spánku. Aj vďaka takýmto experimentom ti dnes dokážeme predstaviť tieto šialené fakty, ktoré ťa určite dostanú.

Matrac má priemernú životnosť približne 6 až 8 rokov. Za tento čas sa do nich dostane kadečo. Jedna štúdia tento fakt spája aj so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat.

Ďalšia štúdia poukazuje na to, že sa ľudia, ktorí spia 6 až 7 hodín denne, dožívajú omnoho viac rokov ako tí, ktorí spia 8 hodín.

Veľryby a delfíny nemajú klasický spánok, ale iba polospánok. Ich mozgové hemisféry sa striedajú, aby mohli dýchať.

sleeping man

Svetový rekord v počte hodín bez spánku drží Randy Gardner z roku 1964. Ako 17-ročný vydržal bez spánku neuveriteľných 264 hodín a 12 minút. Aby sme nezabudli na dôležitý fakt, dokázal to bez akýchkoľvek stimulantov.

V roku 2004 sa v Amerike vyrobilo 35 miliónov liekov na spanie. Počet sa zdvojnásobil oproti roku 2000.

Hoci slepí ľudia počas snívania nevidia obraz, majú však zvýšené sluchové, hmatové a čuchové skúsenosti.

Vedci ešte stále nezistili, prečo presne potrebujeme spať. Bežné teórie zahŕňajú adaptáciu, odpočinok, obnovu a plasticitu mozgu.

Somnifóbia je obrovský strach zo spánku.

12% ľudí máva čiernobiele sny. Pred vynájdením farebných televízorov mávalo čiernobiele sny až 75% ľudí.

Tváre ľudí v tvojich snoch môžu byť len tie, ktoré si už niekedy videl.

Ak dokážeš zaspať v priebehu piatich minút, znamená to, že trpíš nedostatkom spánku. Bežný potrebný čas na zaspanie je približne 10 minút.

Každý z nás prespí priemerne jednu tretinu svojho života, čo je v priemere 25 rokov.

Po 16 hodinách bez spánku prichádza zníženie výkonu, ktoré sa dá prirovnať k 0,05% hladiny alkoholu v krvi.

 

Britská armáda vyriešila spôsob, ako „vynulovať hodiny“ vojakom, aby mohli prežiť bez spánku až 36 hodín. Dokázali to simuláciou východu slnka na sietnici vojaka.

Priemerný človek za svoj život sníva 6 hodín.

woman insomnia

Ten moment tesne predtým ako zaspíš, keď zrazu padáš a dopadneš na zem, má meno – nazýva sa hypnotic jerk

Udalosti ako nehoda raketoplánu Challenger, jadrové zlyhanie v Černobyle a ropná škrvna Exxon z roku 1989, boli zapríčinené aj kvôli nedostatku spánku.

Takmer všetko, čo sme zistili o spánku, sme sa dozvedeli v priebehu posledných 30 rokov.

Zdroj: list25 / topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen