Video

Ako pracuje rotačný motor? Pozrite sa dovnútra!


videní: 2.5K

Wankelov, alebo rotačný motor. Geniálny kus techniky, alebo vyhynutý dinosaurus? V poslednej dobe honu na spaľováky to vyzerá na druhú možnosť. Má však nesporné výhody a minimálne nasadenie v autách z neho robí exkluzivitu a exotiku. Značkou, ktorá ešte donedávna ponúkala rotačný motor v športových autách, je Mazda. Posledným mohykánom bola krásna RX-8. Odvtedy sa po Wankelovom motore „zľahla zem“. Alebo nie?

Hirošimská značka vraj chystá nový motor. Nebude však priamo poháňať kolesá, ale slúžiť ako generátor. Zatiaľ to beriem s rezervou, keďže vyhlásenia Mazdy ohľadom rotačného motora sú niekedy protichodné.

Veľmi kompaktné rozmery a vysoký výkon…

Aké sú výhody rotačného motora? Na to, aký výkon poskytuje, je veľmi kompaktný a ľahký. Príkladom je práve Mazda RX-8. Z 1,3 litrového objemu motora dáva bez prepĺňania až 230 koní pri 8500 ot/min! Schválne, skúste si vyrátať litrový výkon. 🙂

…a tiež potreba extra starostlivosti 

Motor má tiež minimum pohyblivých dielov, porovnajte si to napr. s klasickým štvorvalcom. Žiadne ojnice, ventily, vačkové hriadele… Iba trojuholníkový rotor a hriadeľ. Paradoxne, vysokou životnosťou a spoľahlivosťou sa nepreslávil. Potrebuje extra dávku starostlivosti a aj tak sa „odmení“ životnosťou na úrovni povedzme 200 000 km. Kto chce viac, musí zainvestovať do GO. A tú vám nespraví hocikto v garáži… Bohužiaľ.

Kanál Warped Perception priniesol video práce rotačného motora z modelu malého lietadla na ovládanie. V krátkosti popisuje prácu motora a výhody. Čo nás bude najviac zaujímať, chlapík pripravil funkčný prototyp s možnosťou nahliadnutia do spaľovacieho priestoru. A veru je sa na čo pozerať. Ak vás zaujíma technika, popr. si neviete prestaviť, ako taký motor reálne pracuje, pozrite si video. Objasní vám základy rotačného motora praktickou ukážkou.

Zdroj: topspeed.sk | topdesat

Článok vznikol v spolupráci s motoristickým portálom topspeed.sk

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen