Zaujímavosti

Smombies je aj u nás mimoriadne nebezpečný jav

Smombies

videní: 2.0K

Je leto a na cestách je veľké množstvo áut, ľudia sa presúvajú za rodinami, navštevujú blízkych kade-tade. Okrem áut je leto typické aj zvýšeným počtom ostatných účastníkov cestnej premávky, najmä chodcov, keď je teplejšie, aj cyklistov. A s rastúcim počtom všetkých účastníkov cestnej premávky pribúda aj koncentrácia tzv. Smombies…

Chodec, cyklista, korčuliar a iní účastníci cestnej premávky patria medzi tých najmenej chránených. Preto im z času na čas venujeme pozornosť. A nie sme jediní. Istú formu prevencie je nutné vštepovať každému. Nezáleží na pohlaví, veku, vzdelaní…

Veľmi nebezpečným fenoménom poslednej dekády je tzv. Smombies. Čo, respektíve kto to je? Človek, ktorý je vďaka smartfónu úplne izolovaný od okolitého sveta. Je od neho doslova závislý v každej situácii. Čiže v širšom slova zmysle nejde len o chodcov, ale aj o cyklistov, šoférov. Okrem toho, že doň čumí a ťuká, je sprievodným prejavom aj nosenie slúchadiel. Vtedy sa izolácia posúva ešte o úroveň vyššie na už ozaj nebezpečnú úroveň. Zrakom a sluchom dostávame väčšinu informácií. Oba zmysly sú v kritických situáciách či v snahe im predísť a vyvarovať sa tie najdôležitejšie. Aby ste pochopili, čo všetko sa bežne v premávke deje, pozrite si mimoriadne vydarené poučné video z dielne ASA – Autoklub Slovakia Assistance.

Premávka je čoraz hustejšia, menej prehľadná. Stretávajú sa v nej viaceré na oko samostatné subjekty, ktoré by mali fungovať v symbióze. Opakujem, mali by… Vzhľadom na to, že sa celý okolitý svet rýchlo vyvíja a tým sa mení aj zmýšľanie a správanie ľudí, cestná infraštruktúra za tým trendom zaostáva. Systém – pravidlá cestnej premávky – sú tu desiatky rokov prakticky bez zmeny. Sú jednoduché, prehľadné, občas minimálne modifikované… A aj napriek tomu ich ľudia nevedia alebo podceňujú. Ak si k tomu prirátate dnes takmer neprítomnú tolerantnosť, mohla by sa úroveň bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky posunúť vyššie.

Obávam sa, že naučiť (spätne) ľudí vnímať situáciu v cestnej premávke je bežnými prostriedkami nadľudský výkon. A to vnímajú aj mnohí experti. Každý však na to nazerá iným spôsobom. Jedni to skúšajú represiou, iní prevenciou a formou ústupkov.

Každopádne by si mali všetci uvedomiť, či už chodec, cyklista, vodič, spolujazdec…, že sa už domov nemusia vrátiť. Preto vás vyzývam alebo možno dokonca prosím, v mene redakcie, ale aj v mene vodičov či všetkých účastníkov cestnej premávky, používajte hlavu. Ak tak nutne musíte používať mobil, zastavte a vyriešte čo treba, alebo ho ako vodiči používajte vtedy, keď stojíte. Nič iné naozaj neobstojí.

Zdroj: topspeed.sk | topdesat

Článok vznikol v spolupráci s motoristickým portálom topspeed.sk

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov