Zaujímavosti

Dieťa šťasteny: Napoleon a jeho neuveriteľný návrat z ostrova Elba

Napoleon a jeho návrat z ostrova Elba

videní: 2.1K

Svet nezažil veľa osobností Napoleonovho rangu. Napoleon bol jedným z tých, ktorý sa hlava nehlava hnal za svetovládou. Po tom, ako urobil poriadok vo Francúzsku, „poriadok“ išiel robiť aj v iných štátoch. Vybojoval mnoho bitiek a väčšinou s obrovským dôvtipom porazil nepriateľa. Tak sa stalo napríklad v Taliansku, Portugalsku, Španielsku, Rakúsku, Čechách aj v Egypte a Rusku. Jeho vojská dobýjali aj Bratislavu, vtedy ju aj osobne navštívil. Bolo to v auguste v roku 1809, keď mal 40 rokov.

Napoleon narazil na odpor v Rusku. Na zasnežených pláňach zanechal väčšinu svojej elitnej armády. Následne – pri Lipsku sa mu postavili viaceré európske armády a jeho šťastene odzvonilo. Utrpel porážku a prišiel o cisársky stolec. Skončil vo vyhnanstve na ostrove Elba.

Napoleon, ktorý žil v rokoch 1769 až 1821 sa vo vyhnanstve nudil. Rozhodol sa, že znova uchopí moc do svojich rúk. Jeho nápad podporoval aj fakt, že sa vo Francúzsku stále nachádzalo veľa jeho ctiteľov. Po 300 dňoch strážcom na ostrove Elba unikol, nasadol na loď a hnal sa za vidinou znova zasadnúť na cisársky stolec. Na mori sa však rozpútala búrka a Napoleon prepadol cez palubu. Vtedy ho šťastena opäť zachránila. Respektíve skôr novofunlandský pes, ktorý bol súčasťou posádky lode. Toto plemeno bolo vyšľachtené práve na záchranu topiacich sa.

Napoleon prežil a šťastne zakotvil pri brehoch Francúzska. Ako si zaumienil, tak sa aj stalo. Opäť sa ujal moci. Európa ostala zhrozená. Urýchlene zhromažďovala vojsko na obranu.

V strede júna 1815 Napoleon vtrhol do Belgicka na čele veľkej armády a prepadol nepriateľa skôr, ako sa stihol na bitku pripraviť. Taktika Napoleonovi vyšla. Zdrvujúco porazil vojská pruskej a anglickej armády.

Nasledovala rozhodujúca bitka pri dedinke Waterloo, ktorá sa nachádza asi 20 kilometrov od mesta Brusel. Napoleon utrpel zdrvujúcu porážku. Waterloo je dodnes synonymom katastrofálnej porážky. Nebyť však zhody okolností a horlivého novofunlandského psíka, ktorý zachránil Napoleona, mohli byť udalosti dejín možno úplne iné.

Zdroj: Wiki | topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen