TOP 10

Skrytá invázia? Tieto rastliny a živočíchy ohrozujú Európu

Skrytá invázia? Tieto rastliny a živočíchy ohrozujú Európu

videní: 6.5K

V kontexte globalizácie prenikajú rôzne rastliny a živočíchy na nové územia a agresívne sa tam šíria, čím vytláčajú miestnu flóru a faunu.

Európski vedci zostavili zoznam 66 takýchto invazívnych druhov, ktoré by v blízkej budúcnosti mohli ohroziť biodiverzitu regiónu. Osem druhov je veľmi nebezpečných, pri 40 je úroveň nebezpečenstva označená ako vysoká a u 18 ďalších ako stredná. Štúdia skupiny európskych vedcov na čele s profesorkou Helen Royovou z Britského centra pre ekológiu a hydrológiu bola uverejnená v časopise Global Change Biology. Tú sú tie najnebezpečnejšie rastliny a živočíchy, ktoré môžu v priebehu rokov spôsobiť zmenu ekosystému.

1. Hadohlavec škvrnitý (Channa argus)

Hadohlavec škvrnitý žije v riekach Ďalekého východu od rieky Jang-c’-ťiang na juhu až po povodie rieky Amur na severe. Chová sa agresívne voči iným druhom rýb a dokáže sa rýchlo adaptovať aj na ťažké podmienky.

 

2. Slávky (Limnoperna fortunei)

Tento mäkkýš z Číny a juhovýchodnej Ázie významne ovplyvňuje miestnu faunu, narúša potravinové reťazce.

 

3. Sladkovodné raky

Agresívne sladkovodné raky z USA a Kanady vytláčajú miestne druhy.

 

4. Plotos pruhovaný (Plotosus lineatus)

Plotosy pruhované žijú v Indickom oceáne. V Stredozemnom mori sa objavili v roku 2002 a rýchlo sa rozšíril po izraelskom pobreží. Ich premnoženie prispieva k pomalému znižovaniu počtu jedincov pôvodných druhov.

 

5. Zelené riasy (Codium)

By Cwmhiraeth - Own work, CC BY-SA 3.0, Link

By CwmhiraethOwn work, CC BY-SA 3.0, Link

Zelené riasy Codium z Indického a Tichého oceána sú už aj v Červenom a Stredozemnom mori. Menia štruktúru a funkčnosť ekosystému.

 

6. Crepidula onyx

Druh crepidula onyx z južného pobrežia Kalifornie a Mexika sa už rozšíril do Ázie. Jeho prítomnosťou sa menia prírodné ekosystémy.

 

7. Mytilopsis sallei

Morský mäkkýš mytilopsis salley z tichomorského pobrežia Panamy sa rozšíril do juhovýchodnej Ázie a Austrálie. Prežíva aj v najnepriaznivejších podmienkach a vytláča pôvodné druhy.

 

8. Veverica líščia (Sciurus niger)

Veverica líščia zo Severnej Ameriky súťaží s pôvodnými druhmi a vytláča ich.

Zdroj:  Sputnik | topdesat

b
Komentáre
Hore