Video

Čo sa stalo pred vznikom vesmíru? Vysvetľuje Stephen Hawking

Hawking

videní: 2.9K

Cambridgeský fyzik Stephen Hawking prvýkrát získal celosvetovú pozornosť, keď vydal svoju knihu “Stručné dejiny času: Od Veľkého tresku po čierne diery”, v ktorej opísal štruktúru, pôvod, vývoj a predpokladaný osud vesmíru slovami pre laikov.

V exkluzívnom rozhovore pre National Geographic Star Talks sa známy anglický fyzik Stephen Hawking podelil o svoje myšlienky o tom, čo bolo pred Veľkým treskom, tj. pred zrodením vesmíru.

Podľa Hawkinga pred Veľkým treskom nebolo vôbec nič a odvoláva sa pritom na Alberta Einsteina a na jeho teóriu relativity, ktorá predpokladá, že “priestor a čas spoluvytvárajú tzv. “časopriestor “, ktorý nie je plochý, ale zakrivený kvôli rôznym vplyvom.

Hawking poukázal na to, že pri príležitosti objasnenia pôvodu vesmíru sa drží “euklidovského prístupu”. “V tom je obyčajný čas nahradený imaginárnym časom, ktorý sa chová ako štvrtý rozmer priestoru. V euklidovskom prístupe je história vesmíru v imaginárnom čase štvormiestny zakrivený povrch ako povrch Zeme, ale má dva ďalšie rozmery. Spolu s Jimom Hartlom (americký fyzik) sme navrhli podmienku “bez hraníc”. Hraničnou podmienkou vesmíru je to, že žiadne hranice nemá,” zdôraznil.

 

Teória Veľkého tresku je prevládajúci kozmologický model vesmíru, ktorý opisuje, ako vesmír expandoval po obrovskom “výbuchu” a sformoval sa do sčasného stavu zhruba pred 13,8 miliardami rokov.

[adrotate group=”11"]

Zdroj: Sputnik / topdesat

b
Komentáre
Hore