Foto

Mačka už má svoj domov. Dizajnérske mačacie domčeky ťa dostanú!

mačka

videní: 8.4K

V rámci projektu „Architekti pre zvieratá“ sa nedávno stretli architektonické a dizajnérske spoločnosti, ako aj jednotliví dizajnéri a architekti, ktorým učarovalo také ladné zviera, akým je mačka.  V Los Angeles v Kalifornii sa podieľali na iniciatíve pomoci mačkám v meste, ktoré nemajú svoj domov. 

mačka

Úlohou bolo navrhnúť a vybudovať funkčné a moderné domovy pre našich malých mačkovitých priateľov, ktoré potom boli predané v aukcii na podujatí s cieľom získať finančné prostriedky pre neziskovú organizáciu FixNation, ktorá chce zachrániť čo najviac mačiatok.

Kreativite sa medze nekladú. Obmedzení neboli ani umelci pri tvorbe svojich skvostov. Od ihlanu s umelými vytrážovými oknami cez vtipný rybársky prístrešok a mrežovitý úkaz z recyklovateľného plastu, machu s trávy až po špirálový prístrešok zostavený z vymeniteľných častí.

Tohtoročné domčeky pre mačky boli mimoriadne kreatívne a dizajnéri venovali veľa času tomu, aby premýšľali o tom, ako by mohli skutočne spolupracovať útulky a mačky,“ povedal spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti FixNation Karn Mayers. „Toto sú skutočné umelecké diela s praktickým využitím.“


Vedel si, že…?

  • Mačky prespia dve tretiny svojho života. A podľa tvojej mamy vraj neexistuje lenivejšie stvorenie ako si ty.
  • Vieš, prečo v každom filme skladajú mačky zo stromu? Mačka nedokáže zliezť po kmeni hlavou dolu. Môžu za to jej zahnuté pazúriky.
  • Mačačí jazyk nie je až taký vyberavý. Nemá totiž také chuťové bumky ako ten ľudský. Necíti napríklad sladkú chuť.
  • Narozdiel od psa, ktorý dokáže vylúdiť len asi desať rôznych zvukov, mačka ich zo seba dostane až okolo stovky.
  • Pri mačke platí: kde sa zmestí hlava, tam sa dostane celé telo. Je to kvôli jej nevyvynutej kľúčnej kosti.
  • Prítomnosť mačky v rodine výrazne znižuje riziko srdcových chorôb u členov danej rodiny. Vianoce sa blížia tak šup-šup si jednu mačičku zaobstarať. Najlepšie z útulku.
  • Malé mačacie srdiečko bije dvakrát rýchlejšie ako ľudské.
  • To, že starovení Egypťania boli trošku blázniví, nemusíme ani písať. Mačka bola pre nich posvätným zvieraťom. Ak zomrela v rodine mačka, jej majiteľ si na znak smútku oholil obočie. Za ublíženie mačke hrozil dokonca trest smrti.
  • Mačka má omnoho viac svalov ako človek. Len jej uči ovláda zhruba 32 svalov, kým ľudské asi 6.
  • Mačka je taký chodiaci senzor. Keďže je veľmi citlivá na vibrácie, dokáže predpovedať zemetrasenie. Už si sa teda rozhodol, že si jednu zadovážiš?

A teraz už pre teba máme ukážku tých najfantastickejších domčekov, ktoré tento rok pomohli mnohým mačičkám k lepšiemu životu.

mačka

mačka

mačka

mačka mačka mačka

mačka mačka mačka

mačka

mačka mačka

Zdroj: Boredpanda / topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov