Zaujímavosti

Ice Road Truckers v Rusku: Takto sa dovážajú potraviny na Sibír

Ice Road Truckers v Rusku

videní: 15.0K

Poznáš obľúbený americký dokumentárny seriál Icer Road Truckers? Šoférov kamiónov v ňom počas dvoch zimných mesiacov sprevádzajú na cestách kameramani, ktorí zachytávajú ich zbesilé jazdy naprieč zamrznutou Aljaškou. Šoférov nezastaví nič, dokonca ani zamrznuté jazero, ktoré križuje cesta. Po tej chodia v zimných mesiacoch plne naložené nákladiaky. Niečo podobné ti dnes ukážeme aj my, s tým rozdielom, že sa to odohráva v chladnom Rusku. Redaktor z portálu BoredPanda sa dostal až za hranice vlastných síl. Absolvoval zrejme jednu z najstrašnejších úloh svojho života, z ktorej má ešte stále nočné mory. Tie mu spôsobuje najmä spomienka na rozpadávajúci sa ľad. Počas desiatich dní a nocí cestoval spolu s Ruslanom a s jeho mladými pomocníkmi, keď prechádzali po Indigirke (rieka v Jakutsku), aby spoločne doručili 12 ton jedla do mesta Biela Hora (Belaya Gora) v severnej arktickej časti Sibíru. Všetko zachytil na zopár fotografiách, ku ktorým pridal aj zopár komentárov. My ich teda s čistým svedomím nazveme Ice Road Truckers v Rusku.

Toto je Ruslan.

A toto je “zadok” jeho nákladiaku.

Redaktor počas desiatich dní a nocí cestoval spoločne s Ruslanom, pričom sa spoločne pokúšali doručiť 12 ton jedla do mesta Biela hora (Belaya Gora).

Polovica cesty z Jakutska do Bielej Hory je pozdĺž diaľnice Kolyma, ktorú postavili ešte Stalinovi gulagskí otroci. Druhá polovica je pozdĺž zamrznutej rieky Indigirka.

Cesta začala dobre, po pevnej (mierne klzkej) ceste, počas prechádzania cez diaľnicu Kolyma.

 

V kabíne boli štyria, noci tak boli veľmi stiesnené a prepotené. K tomu všetkému, majú Sibírci radi nadmerné vykurovanie svojich príbytkov.

Jedlo si varili pomocou malého plynového variča vo vnútri kabíny.

V diaľke nevidno nič iba biele čisté kopce, ktoré sa vlnia vo všetkých smeroch. Počas priaznivého počasia dosiahli dobrý progres cesty.

To netrvalo dlho. Ruslanov priateľ Anrej, nevybral zákrutu, dostal šmyk a rozbil celé auto. Ruslan sa ponúkol, že ho zoberie do Bielej Hory.

Šialený Andrej so svojou poloautomatickou brokovnicou na zastávke kamiónu. Z nehody vyviazol úplne v poriadku.

V kabíne určenej pre dvoch ľudí boli zrazu štyria. Pokus o spánok sa rovnal populárnej hre s názvom tetris. Fotografia je zhotovená po prvej noci.

Po polovici cesty zišli z diaľnice. Cesta sa premenila na ľad a šoférovanie nákladiaku bolo od tejto chvíle veľmi ťažké a vyčerpávajúce.

Ako tak išli, zrazu Ruslan zastavil, pretože zbadal obrovskú dieru v ľade. Ruslan povedal, že je čerstvá, preto sa otočili a šli inou cestou.

Kedže bola jar, sneh a ľad sa pomaly začínal topiť.

Skrz ľad môžeš vidieť prúd rieky, ktorý tečie pod ľadom.

Ruslan všetkým ukázal fotografiu kamiónu jeho priateľa, ktorý tadiaľto šiel nedávno pred ním.

Ďalej pokračovali po brehu rieky, ale v niektorých častiach museli prejsť cez rieku. Na snímke je pokus po posledný prechod cez rieku, ktorý nebol veľmi úspešný. Dostali sa tak do problémov.

Keď začal praskať ľad pod kolesami aj na strane redaktora, otvoril dvere a vyskočil von.

 

 

Našťastie sa zasekla iba jedná strana, a tak sa nákladiak podarilo na druhý pokus vyslobodiť bez cudzej pomoci.

Oproti tomu, čo nasledovalo neskôr, to vlastne nič nebolo. V tme pokračovali ďalej a museli prejsť cez ďalšiu rieku. Všetci boli nervózni, a tak po sebe kričali.

Neskôr okolo tretej ráno, zatiaľ čo ostatní spali, redaktor si všimol, že horizont začal blikať na zeleno. Bolo to prvýkrát, čo videl polárnu žiaru.

Nasledujúci deň bolo krásne počasie a cesta bola oveľa lepšia.

Na konci tohto dňa, cestovatelia navštívili malý kostol v Zashiversku.

Čím bližšie boli k Bielej Hore, tým viac bola celá posádka pokojnejšia – pokračovali ďalej pod prázdnou sibírskou oblohou.

 

Po ťažkých piatich dňoch bez sprchy a zmeny oblečenia konečne dorazili do Bielej Hory, kde má Ruslan malý byt.

Potraviny sa tak podarilo doručiť do Bielej Hory.

Malé dievčatko si nesie čerstvé potraviny, ktoré dostala od Ruslana.

Ďalšiu noc sa Ruslan neukázal vo svojom byte a nikto nevedel kde je. Mobilné telefóny tu nemajú signál, v tomto regióne sa pokrytie nachádza iba v mestách.

Nakoniec sa Ruslan objavil a chlapci tak mohli znova vyraziť na cestu.

Cesta sa rýchlo roztopila. Fotografia bola vyfotená zo strechy Ruslanovho nákladiaku.

Pitná voda priamo z rieky.

“Nech už idem po normálnej pevnej zemi.”

Opatrnosť, opatrnosť a ešte raz opatrnosť…

Našťastie, 8. marca 2016 sa skončil teror na ľadovej ceste.

 

 

Zdroj: boredpanda
Fotografie: boredpanda / amos.chapple

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov