Zaujímavosti

10 zaujímavostí o najlepšom priateľovi človeka, o ktorých si pravdepodobne nevedel


videní: 9.9K

Myslíš si, že vieš všetko o svojom chlpatom najlepšom priateľovi? Zamysli sa znova. Stavíme sa, že niektoré veci z tohto zoznamu budú pre teba absolútnou novinkou.

 

1. Tvoj pes je rovnako inteligentný ako dvojročné batoľa

Existuje dôvod, prečo deti a psy spolu tak dobre vychádzajú: hovoria rovnakým jazykom. Alebo, inak povedané, rozumejú zhruba rovnakému počtu slov a gest – a to až 250!

 

2. Psy a mačky sŕkajú vodu rovnakým spôsobom

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako nezmysel, pretože psy pijú pomerne chaotickým spôsobom, ale pravdou je, že princíp sŕkania vody je u týchto dvoch zvierat rovnaký. Mačky a psy ohýbajú špičku jazyka, čím sa vytvorí niečo ako miniatúrny kalich.

3. Tvoj pes má zmysel pre čas – a chýbaš mu, keď si preč

Ak si si myslel, že tvoj pes vie, kedy je čas na večeru alebo na prechádzku, máš absolútnu pravdu. Psy si zvyknú na našu každodennú rutinu a návyky a tiež vnímajú, koľko času medzi jednotlivými činnosťami uplynulo. Istá štúdia poukázala na to, ako psy reagovali, keď boli ich majitelia preč neobvyklú dobu.

 

4. Fúzy tvojho psa mu pomáhajú “vidieť” v tme

Dobre, nie je to tak celkom nočné videnie v pravom slova zmysle alebo superschopnosť, ale psie fúziky dokážu zachytiť aj jemné zmeny v prúde vzduchu, čím tvojmu miláčikovi poskytujú informácie o veľkosti, tvare a rýchlosti vecí v okolí. To psom umožňuje lepšie pochopiť blížiace sa nebezpečenstvo alebo korisť – dokonca aj v noci.

 

5. Psy majú potné žľazy len vo svojich labkách

Konkrétnejšie sa nachádzajú medzi vankúšikmi. To je dôvod, prečo pes môže zanechávať mokré stopy počas horúcich dní, a tiež je to dôvod, prečo sa psy spoliehajú na dýchavičnosť ako prostriedok na ochladenie.

[adrotate group=”11"]

6. Psia čeľusť dokáže v priemere vyvinúť tlak až 1.400 N

Testy boli vykonané na nemeckom ovčiakovi, pit bullovi a rottweilerovi. 1.400 N zodpovedá tlaku 140 kilogramov pôsobiacich na 1 cm štvorcový. Ľudská čeľusť dokáže vyvinúť približne 600 N. Naopak, najsilnejšie čeľuste na svete má krokodíl nílsky, ktorý dokáže vyvinúť tlak až 16.000 N!

 

7. Jednoročné šteňa je rovnako fyzicky vyspelé ako 15-ročný človek

Samozrejme, rôzne plemená majú trochu odlišný vek. Veľké psy starnú rýchlejšie než malé. Presnejšie porovnanie pre svojho psa môžeš zistiť pomocou tejto šikovnej kalkulačky, avšak pod podmienkou, že ovládaš angličtinu.

 

8. Psí čuch je 1.000 až 10 miliónovkrát lepší ako ľudský

V závislosti od plemena dokáže tvoj pes rozoznať 125 až 300 miliónov vôní – v porovnaní s iba 5 miliónmi, ktoré dokážu rozoznať ľudia. Časť mozgu psa, ktorá kontroluje čuch, je 40-krát väčšia ako ľudská – hoci je psí mozog oveľa menší ako ľudský, čo sa týka veľkosti. Ľudský mozog predstavuje asi 1/40 telesnej hmotnosti človeka, zatiaľ čo psí mozog iba 1/125. Avšak nemusíš sa cítiť príliš samoľúbo – mozog mravca dosahuje 1/7 jeho telesnej hmotnosti.

9. Psy počujú na štvornásobnú vzdialenosť ako ľudia

Hoci sa šteniatka môžu narodiť ako nepočujúce, rýchlo prekonajú naše sluchové schopnosti. Psy môžu tiež počuť širšie pásmo zvukov a dokážu rozoznať frekvenčný rozsah 67 až 45 000 hertzov. Ľudský rozsah je od 64 do 23 000 hertzov. U psov aj u ľudí sa horná hranica rozsahu sluchu s vekom znižuje.

 

10. Tvoj pes vycíti tvoje pocity

Tvoj pes dokáže vycítiť jemné zmeny v tvojej vôni, čo mu môže pomôcť zistiť, ako sa cítiš – napríklad zápach tvojho potu, keď si nervózny alebo máš strach. Je tiež pravdepodobné, že psy dokážu zistiť niektoré choroby alebo vedia, že člen domácnosti je tehotný.

Dúfame, že tento zoznam zvláštnych faktov o psoch ti pomôže ešte viac oceniť svojho najlepšieho priateľa. Sú to skutočne neuveriteľné zvieratá a spoločníci. 🙂

Zdroj: cesarsway

 

b
Komentáre
Hore