Zaujímavosti

6 skrytých silných stránok bordelára (Molly Pennington, PhD)


videní: 5.3K

Prečo poriadkumilovní ľudia zožnú všetok úspech? Bordelári vedú: sú uvoľnení, flexibilní a možno aj viac inteligentní.

 

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

1. Bordelári sú kreatívni géniovia

Upratané priestory nedávajú priestor na inováciu a spontánnosť a to je dôvod, prečo toľko géniov pracuje v neusporiadaných štúdiách a chaotických kanceláriách. Nevidia neporiadok – vidia možnosti. Videli ste niekedy typ osobnosti, ktorý skladuje pastelky v mikrovlnke a knihy v koši na prádlo? Je to pravdepodobne preto, že im takýto chaos prospieva. Tento druh zmätku vytvára spojenia, ktoré ich vedú k ďalšej skvelej myšlienke. Potrebujú, aby ich prostredie bolo v disharmónii – neporiadok poskytuje nové možnosti videnia sveta. Tak sa netrápte, keď máte doma neporiadok, možno vo vás práve on zažne iskru nového geniálneho nápadu.

 

2. Bordelári majú svoj vlastný špecifický organizačný systém

Podľa autorov knihy Perfektný neporiadok: Skryté výhody chaosu (A Perfect mess: The Hidden Benefits of Disorder), tieto typy ľudí disponujú unikátnym sebe-vlastným spôsobom organizovania. Nespoznali by ste to z pohľadu na ich hory naukladaných vecí, ale oni vám presne povedia, čo v nich je a ako to nájsť v rekordnom čase. Aj keď sa vám to zdá neskutočné, v tomto šialenstve je skrytý systém. Tieto kopy sú vlastne super zorganizované a všetko je ľahko dosiahnuteľné. Nektorí šéfkuchári prosperujú v pracovnom prostredí plnom ingrediencií, ktoré sú hneď pripravené na použitie. Improvizácia vo varení – trochu z tohto, trochu z tohto funguje najlepšie v prepchanej (ale stále samozrejme čistej) kuchyni. Počas celej histórie, maliari, spisovatelia, vedci, vynálezci často pracovali v chaotickom prostredí. Nie sú to lajdáci, iba majú svoj vlastný spôsob vysporiadania sa s množstvom vecí. Vedia presne, čo kde je a práve takto sa im to aj páči.

 

 

3. Bordelári sa nestresujú maličkosťami

Je dosť náročné udržať v čistote svoj vlastný priestor, ale keď máte deti, udržať všade poriadok je takmer nemožné. Ale keď to mama a spisovateľka Alison Carmen vyskúšala, zistila, že stále kričí, deti sú nešťastné a v dome je bordel aj tak. Náhle, po chaotickom ráne, si uvedomila, že sa pozerala na celú túto úlohu „udržať veci v poriadku“ zlým spôsobom. Všimla si omrvinky pod kuchynským stolom a namiesto okamžitého pozbierania sa sústredila na vďačnosť. Namiesto pokarhania detí sa začala Carmen pozerať na omrvinky ako na požehnanie. Uvedomila si, že neporiadok jej umožnil zastaviť sa a zamyslieť sa. Bordelári nebojujú proti neporiadku, ale vzdajú sa. A sú oveľa viac v pohode ako ostatní z nás.

 

4. Bordelári sú spontánni a flexibilní

Pretože žijú v chaose, títo ľudia ľahšie zvládajú ťažké situácie. Nezbláznia sa, keď nastanú zmeny, pretože sú zvyknutí na rozruch. Tieto črty im pomáhajú v osobnom živote a sú tiež nesmierne cenné v pracovnom procese. Niektoré korporácie dokonca vyhľadávajú nekonvenčných zamestnancov, aby mali v zásobe aj ľudí, ktorí vedia zvládať búrlivé obdobia. Spoločnosti potrebujú individuálov, ktorí nielenže budú vedieť zvládať ťažkosti, ale ktorí najlepšie rozmýšľajú a vedú v čase problémov. Ľudia, ktorí uprednostňujú poriadok, možu byť zdrvení a vystresovaní, keď sa plány nevydaria. Pre neporiadníkov je blázinec vlastne bežná záležitosť.

 

5. Bordelári majú lepšie nápady ako zvyšok nás

Výskumníci z univerzity v Minnesote odhalili, že ľudia s neporiadkom okolo seba prichádzajú s lepšími nápadmi. Vo svojom výskume sa pýtali ľudí v čistých kanceláriách aj zaprataných priestoroch rôzne typy otázok. Jednou z nich bolo, aby odpovedali na možné nové využitie ping-pongových loptičiek. Výskumníci boli oveľa viac zaujatí odpoveďami ľudí zo zaplnených priestorov. (Prečo nepriložili k tejto štúdii výsledky o alternatívnom využití ping-pongových loptičiek, netušíme.) Táto teória pokračuje, že neusporiadaný priestor vám pomáha odpútať sa od tradičných zvykov. Dobrou správou je, že akýkoľvek disharmonický priestor funguje ako generátor nových nápadov.

 

6. Byť neporiadny je vlastne formou umenia

Možno ste už začuli o bestselleri od Marie Kondo Kúzelné Upratovanie (The Life-Changing Magic of Tidying-Up), alebo ste už možno jej metódu skúšali a zlyhali ste (v skratke, zbavte sa všetkého, čo vám neprináša radosť). Ak vám už iba myšlienka na hľadanie radosti v pohľade na plný kôš špinavého prádla spôsobuje stres, skúste knihu autorky Jennifer McCartney The Joy of Leaving Your Sh*t All Over the Place: The Art of Being Messy o radosti a umení v neporiadku. Topánky všade naokolo? To je umelecké vyjadrenie. Neporiadok vo vašej knižnici? Dekoračné majstrovské dielo. McCartney akceptuje akýkoľvek neporiadok ako vaše osobné kreatívne vyjadrenie. Taktiež, mať mnoho vecí je pre vás dobré. Vlastne, zaobstarajte si ešte viac a všetko to premiešajte. Možno vo vás táto iskra odhalí génia, alebo vy objavíte novú radosť.

 

ZDROJ:rd.com

 

 

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov