Video

Britský TopGear testoval Škodu 105. Ako v teste dopadol automobil, ktorý postavil Československo na kolesá?


videní: 15.2K

Je veľmi nepravdepodobné, že čo i len malý fanúšik motorizmu nepozná TopGear. A je tiež veľmi nepravdepodobné, že obyvateľ Česka a Slovenska starší ako 25 rokov nepozná Škodu 105. Tá vo svojej dobe patrila medzi to naj, čo bolo možné si na Československu kúpiť. V Británii však patrila medzi tie najlacnejšie alternatívy na automobilovom trhu. Ako však Škodovku zhodnotil prestížny TopGear?

Celý test TopGearu je pojatý v znamení znižovania rodinných nákladov na automobil, preto sa v teste ocitli hneď 4 autá z východného bloku. Ako prvá sa predstavila Škoda 105 S, ktorá v Británii v tej dobe stála takmer 2.500 libier.  Jej konkurentmi boli Lada 2017, Yugo 45 a Fiat 125p. Moderátor Woollard si pochvaľuje kvalitu laku a interiérového obloženia, ktorý je podľa neho v krajinách východného bloku na úrovni vysokého štandardu.

 

 

V jazdných vlastnostiach podľa neho Škodovka až tak nevynikala a problémom bolo veľmi slabé zrýchlenie, nepresné riadenie, ktoré je nervózne na hrboľatých cestách a nevyspytateľná prevodovka. Sedačky označil za minimalistické. A aké je celkové hodnotenie? Pozitívne. Woollard Škodu 105 S označil za vozidlo s protihodnotou k cene, avšak na dodal, že nie je príliš vhodné na dlhé cesty.

Zároveň však odkázal na bohatú históriu Škodovky v motoristických športoch, ako je rallye, kde 105ka, respektíve jej závodná verzia, dokázala niekľokrát vyhrať svoju triedu. To zo Škody 105 S robí vytrvalé a húževnaté auto.

Škoda 105/120 bola v Československu extrémne populárnym vozidlom, najmä pre svoju jednoduchosť – opraviť ju dokázal skutočne takmer každý. Od roku 1976 do roku 1990, kedy z výrobnej linky zišiel posledný kus, bolo vyrobených viac ako 2 milióny kusov!

A čo ceny? Podľa portálu auto.idnes.cz stála najlacnejšia Škoda 105 v roku 1985 58.200 Kčs, čo v prepočte na dnešné peniaze znamená približne 15.280 eur. Vrcholom ponuky bola Škoda 136 R, za ktorú majiteľ v roku 1989 zaplatil 84.500 Kčs (21.758 eur).

Video si môžeš pozrieť tu:

Škoda 105/120 bola v Československu extrémne populárnym vozidlom, najmä pre svoju jednoduchosť – opraviť ju dokázal skutočne takmer každý. Od roku 1976 do roku 1990, kedy z výrobnej linky zišiel posledný kus, bolo vyrobených viac ako 2 milióny kusov!

A čo ceny? Podľa portálu auto.idnes.cz stála najlacnejšia Škoda 105 v roku 1985 58.200 Kčs, čo v prepočte na dnešné peniaze znamená približne 15.280 eur. Vrcholom ponuky bola Škoda 136 R, za ktorú majiteľ v roku 1989 zaplatil 84.500 Kčs (21.758 eur).  Celý cenník s prepočtom cien na dnešnú hodnotu nájdeš v tabuľke:

snimka-obrazovky-2016-12-03-o-15-40-57

Zdroj: Auto.cz

TopGear si posvietil aj na Škodu Favorit. Aké hodnotenie od prestížneho britského magazínu dostala, si pozri v tomto článku:

Ako však môžeme zhodnotiť Škodu 105 z dnešného pohľadu? Je to omyl alebo zázrak automobilizmu? Dozvieš sa v článku:

 

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen