Zaujímavosti

Pozri sa, ako zvláštne sa začnú správať mravce, ak k ním položíš vyzváňajúci telefón


videní: 5.0K

Pozri sa, čo začnú robiť mravce, keď pri nich začne zvoniť telefón:


Prečo to robia? Existuje niekoľko možných vysvetlení pre ich správanie.

Niekto by mohol povedať, že mravce a celkovo hmyz, ktorý sa naviguje pomocou detekcie magnetického poľa Zeme, vyradilo zvonenie telefónu ich navigačné systémy z prevádzky.

Alebo za tým môžu byť vibrácie telefónu, ktoré sú pre nich zaujímavé. Alebo to môže mať niečo do činenia so samotným zvonením.

Dokonca aj odborníci neboli schopní vysvetliť správanie, ktorý je často videní v mravčích kolóniách: za normálnych okolností, ak mravec stratí vôňu feromónu, ktorý ho udržiava v kontakte s ostatnými mravcami v kolónii – niektoré mravce sú dokonca úplne slepé a spoliehajú sa len na feromón – začnú sledovať najbližšieho mravca a môže sa stať, že vytvoria takzvanú „smrtiacu špirálu“, ktorá sa skončí iba vtedy, ak mravce umrú vyčerpaním.

Austrálsky entomológ Nigel Andrew z University of New England predstavil svoju teóriu: „keď telefón začne zvoniť, rádiové vlny môžu spôsobiť zmätky v ich zmysle pre orientáciu. Mnoho mravcov sa orientuje pomocou magnetizmu. Majú magnetické receptory v ich tykadlách. V prípade, že cestujú na dlhé vzdialenosti, používajú magnetické pole Zeme vedia, či idú na sever, východ, juh alebo západ.“

Tejto teórii oponuje austrálsky výskumník Simon Robson z univerzity Jamesa Cooka v Queenslande: „Existuje mnoho mravcov, ktoré skutočne začínajú tvoriť tieto špirály aj bez telefónu. Je to nevyhnutný dôsledok ich komunikačných systémov. Tvar špirály môže mať niečo do činenia s veľkosťou a tvarom mobilného telefónu a vibrácie ich môžu mierne rozrušiť. Faktom však je, že takto sa mravce správajú aj prirodzene bez narušenia telefónom. “

A čo si myslíš ty?

 

 

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov