Zaujímavosti

Prečo sa v ponorkách používa vždy červené svetlo?

červené svetlo

videní: 691

Možno si si už aj ty zopárkrát kládol otázku, prečo sa vo filmoch alebo seriáloch v ponorkách vyskytuje vždy iba červené svetlo. No, dnes je tvoj šťastný deň a niečo sa o tejto záhade dozvieš.

V prvom rade treba povedať, že červené svetlo v ponorkách sa nepoužíva neustále. Osvetlenie v ponorke sa prepne na červené iba keď je vonku tma a členovia posádky sú odkázaní na používanie periskopu, alebo keď sú v stave ohrozenia a majú práve strážnu službu. Prečo ale nie zelená, modrá alebo žltá farba?

Odpoveď je celkom jednoduchá a konečne budeš mať v tom jasno a hovoriť pri pozeraní filmu v kine priateľom, že ty vieš, prečo tam majú červené svetlo. Ľudské oko je menej citlivé na dlhšie vlnové dĺžky, preto sa červené svetlo volí tak, aby sa zachovalo nočné videnie posádky a zároveň boli schopní stále na všetky prístrojové panely, ktoré sa v ponorkách nachádzajú v nespočetnom množstve.

červené svetlo

Kto vlastne vymyslel ponorku?

Prvým známym staviteľom riadenej ponorky bol Cornelius Drebbel – postavil ju v roku 1620 pre Anglické kráľovské námorníctvo a použil k tomu návrh Williama Bournea z roku 1578. Drebbel postavil riaditeľnú ponorku, ktorá mala drevenú kostru potiahnutú vodotesnou kožou. Pri prvom teste značne prepúšťala vodu. Ohľadne jej presnej podoby sa dodnes vedú spory; niektorí odborníci dokonca tvrdia, že nešlo o skutočnú ponorku, ale o veslami poháňaný, iba čiastočne ponorený čln bez balastných nádrží či iných prostriedkov k zmene vztlakovej sily.

1 2 »

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov