Zaujímavosti

Ako súvisí bozkávanie s dĺžkou a kvalitou vzťahu?

bozkávanie

videní: 2.2K

Bozk môže sprostredkovať vášeň a nežnosť, ale okrem prebúdzania dobrých pocitov v našom mozgu bozkávanie odhaľuje ďalšie relevantné informácie, ktoré sa pri tomto procese dostanú do nášho mozgu. Podľa vedeckých štúdií si pri bozkávaní vymieňame rôzne informácie, o ktorých ani nevieme. Naše mozgy analyzujú spôsob, ako sa bozkávame a robíme pri tom nevedomé rozhodnutia, ktoré môžu zapečatiť osud nášho vzťahu. Bozkávanie ti umožňuje komunikovať so svojím partnerom bez toho, aby si o tom vedel.

 

 

Vedci z Oxfordskej univerzity dôkladne preskúmali tajomstvá bozkávania a zistili, že nám to pomáha nájsť, posúdiť a prípadne udržať vhodných partnerov pre dlhodobý vzťah. Štúdie tiež ukazujú, že ženy sú pri výbere potenciálnych partnerov vo všeobecnosti selektívnejšie a vyberavejšie a ako spôsob hodnotenia svojich partnerov si viac cenia bozkávanie.

Aj keď to nevieme, podvedome hodnotíme nášho partnera analýzou jeho vtipov a charakteristík. Bozkávanie nám tiež umožňuje merať fyzickú zdatnosť a celkové zdravie nášho partnera, a ako postupujeme vo vzťahu, neustále sa pýtame, či je osoba, s ktorou sme naozaj spoľahlivá.

Štúdia tiež naznačuje, že zatiaľ čo sa bozkávame, skúmame úroveň zdravia druhej osoby prostredníctvom jej dychu a chuti. Zápach alebo zvláštna chuť môžu samozrejme signalizovať zdravotné problémy. Okrem toho, keď sa bozkávame, vymieňame si tiež látku, ktorá je produkovaná telesnými žľazami.

 

 

bozkávanie

Túto látku vymieňame dotýkaním sa pokožkou okolo a vo vnútri úst. Obsahuje feromóny, ktoré odhaľujú cenné informácie o biologickom zložení človeka. Inými slovami, ukazuje to, čo majú tí dvaja spoločné.

Vedci tiež naznačujú, že táto látka odhaľuje hormonálne informácie, ktoré lákajú mozog, aby premýšľal, či je táto osoba dostatočne zdravá na to, aby si s ňou založil rodinu. Toto sa, samozrejme, robí podvedome a my si naozaj nemyslíme, že analyzujeme nášho partnera, ale táto podvedomá časť nášho mozgu masívne ovplyvňuje spôsob, akým sa správame, aj keď naozaj nechápeme, ako to funguje.

Zaujímavé je, že viac ako  60% ľudí pripustilo, že po zlom bozku stratili záujem o potenciálny vzťah. Mozog doslova analyzoval bozk a poslal správu, že táto osoba nie je tá pravá. Bozkávanie partnera, ktorého milujeme, je však skvelý spôsob, ako posilniť vzťah. Pery sú plné zmyslových nervov a keď sa bozkávame,  nabádame mozog, aby uvoľnil silný hormón oxytocín , známy tiež ako „milostný“ hormón, vďaka ktorému sa cítime šťastní.

 

 

Bozkávanie človeka, ktorého milujeme, tiež zvyšuje produkciu serotonínu, čo je ďalšia chemikália, vďaka ktorej sa cítime dobre a ktorá zvyšuje intimitu a dôveru, čo nám umožňuje budovať silný a zdravý vzťah. Bozkávanie tiež znižuje hladiny kortizolu známeho ako stresový hormón. A podľa štúdií , čím väčšia je produkcia týchto pozitívnych chemikálií, tým je jednoduchšie pestovať lásku.

Keď nabudúce pobozkáte svojho partnera, nezabudnite, že to nie je iba zábavný a intímny okamih medzi vami, ale je tiež neoddeliteľnou súčasťou rozvoja zdravého a silného vzťahu.

Zdroj: Brightside topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov