TOP 10

Čína a zvláštne fakty, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli

Čína

videní: 1.3K

Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí.

1. Podivné stolovanie

Screenshot 2019-02-01 at 10.30.08

Slušné správanie pri jedení je na Slovensku samozrejmosť. V Číne a vo Vietname majú však trošku odlišné zvyky. Mľaskanie, zívanie, pľuvanie je pre tento národ úplne normálne. Ak si niekedy v Číne bol, určite si to v nejakej reštaurácii neprehliadol. Vedel by si si to však predstaviť aj v slovenských reštauráciách?

2. Namiesto plienok nohavice s dierou

baby-208673_1280

Je to naozaj divné, ale je to skutočne pravda. Deti v Číne neobľubujú plienky, namiesto toho nosia špeciálne nohavice s dierou. Keď potrebujú vykonať potrebu, jednoducho si len kvoknú a urobia to hocikde potrebujú. Je to síce ekologické, no na niektorých miestach to musí byť dosť nechutné.

3. Čína má najviac obyvateľov na svete

city-street-1246870_1280

Čína je najľudnatejšou krajinou sveta. Jej počet obyvateľov je 4x väčší ako počet obyvateľov Ameriky. Každý piaty človek na zemi je Číňan. Čínština je najpopulárnejší jazyk na svete a až 14 % ľudí z celého sveta hovorí čínsky.

4. Čína je jedna z najväčších krajín svete

hong-kong-864884_1280

Ak si myslíš, že Čína je najväčšou krajinou na svete, mýlis sa. Aj keď je najľudnatejšia, najväčšia rozhodne nie. Je až na štvrtom mieste. Prvá najväčšia krajina je Rusko, ktoré je skoro 2x také veľké ako Čína. Potom je to Kanada a Spojené štáty.

5. …s najväčšou armádou na svete

1200px-Marines_of_the_People's_Liberation_Army_(Navy)

Čínska armáda má najväčší počet vojakov na celej zemi. Je to až okolo dvoch miliónov aktívnych vojakov.

6. Všetky pandy pochádzajú z Číny

pexels-photo-1661535

Doslova každá panda, ktorá je na zemi, patrí Číne či odtiaľ pochádza. Ak uvidíš nejakú pandu v inej krajine, z Číny je iba vypožičaná.

7. Obnovenie panenstva

girl-1107329_1280

Áno, aj to je tu možné a dokonca veľmi populárne. Hymenoplastika – takto presne znie odborný názov pre takúto plastickú operáciu, kde sa žene obnoví panenská blana. Neuveriteľné množstvo žien je ochotných zaplatiť veľké peniaze len preto, aby sa ich nastávajúci nedozvedel, že už panny nie sú.

8. Obchod s dopravnými zápchami

street-1721451_1280

Keďže je Čína najľudnatejšia krajina na svete, niet divu, že tam majú neskutočné dopravné zápchy. Čo sa dá ale robiť, keď sa ocitneš v niekoľkohodinovej zápche? V Číne existuje určitá služba. Ak si ju zavoláš, prídu dvaja chlapi na motorke, jeden si sadne do tvojho auta a trpezlivo si to celé odsedí a druhý ťa zoberie kam potrebujete.

9. Žijú v jaskyniach

cave-690348_1280

Je to naozaj až neuveriteľné, ale približne 35 miliónov čínskych obyvateľov žije v jaskyniach. Keďže nemajú dostatok peňazí, musí im ako útočisko slúžiť práve jaskyňa.

10. Bez časového posunu

By Poulpy - Own work, based on File:Standard time zones of the world.png by TimeZonesBoy, which is itself based on the public domain map created by the CIA here, CC BY-SA 3.0, Link

V tejto krajine nie je žiadny časový posun už od roku 1949, preto na niektorých miestach vychádza slnko až o 10:00 hodine doobeda. V minulosti mala Čína až 5 rôznych časových pásiem.

1 2 »

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov