Zaujímavosti

Inkovia a Kult Slnka

inkovia

videní: 381

Okolo roku 1200 vznikla predkolumbovská inská ríša. Jej centrom sa stalo peruánske Cuzco. Keď sem v roku 1532 vpadol španielsky dobyvateľ Pizzaro, presahovala dĺžka inskej ríše 3 000 kilometrov. Jej územie sa ťahalo pozdĺž tichomorského pobrežia a hrebeňa Ánd, od ekvádorského Quita až po rieku Maule v dnešnom Chile. Žilo v nej okolo 12 miliónov ľudí. Posledného inského cisára Atahualpu vlákali do Pizarrovho tábora, zajali a nakoniec sa zmocnili celej inskej ríše.

V čase najväčšej slávy inskej ríše – okolo roku 1500 – patrilo do rodiny najvyššieho z Inkov 500 osôb. Panovník bol absolútnym monarchom. Vládol pevnou, niekedy aj krutou rukou spoločnosti, v ktorej sa dodržiavala prísna hierarchia. V celej ríši platili jednotné zákony. Financie získaval štát z daní, ktoré v hotovosti vyberali miestni guvernéri. Občania mali rôzne povinnosti, ako bolo roľníctvo či vykonávanie vojenskej služby.

Intiho, najvyššieho boha Inkov, zobrazovali ako muža, ktorého hlavu tvoril zlatý terč – a ten symbolizoval Slnko. Mamu Quillu, Lunu, znázorňovali ako strieborný terč s ľudskou tvárou. K ďalším bohom patrili „stvoriteľ“ Viracocha, boh dažďa Apu Illapu, Matka Zem a duchovia jazier a vôd. Vieru v týchto bohov vykynožili Španieli, ktorým sa modloslužobníctvo protivilo.

Inkovia sa preslávili zlatotepeckými a striebrotepeckými dielami. Na mnohých miestach (ako napríklad v Cuzcu) sa našli rozprávkovo krásne predmety zhotovené z týchto drahých kovov. Aj keď predmety zhotovené z týchto drahých kovov. Aj keď Hiram Bingham v Machu Picchu objavil veľa predmetov z bronzu, obsidiánu a keramiky, na nijaký zlatý ani strieborný predmet nenatrafil.

O umení inských remeselníkov svedčí aj drevená nádoba nazývaná ker’o. Inkovia najprv vyrezali do dreva obrysy motívov a potom ich zafarbili. Tak zobrazili rôznych bohov inského panteónu. K hlavným symbolom patrili kukuričné klasy, ktoré doteraz tvoria hlavnú zložku potravy väčšiny domorodých juhoamerických Indiánov. Z takýchto nádob sa možno pilo kukuričné pivo.

Potomkovia Inkov dodnes žijú v Andách. Tvoria asi 45 percent populácie Peru. Živia sa prevažne pestovaním rôznych plodín a pasením dobytka. Hovoria jazykmi skupiny kečua.

Zdroj: Wiki topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen