Zaujímavosti

TOP 10: Najjedovatejšie živočíchy sveta. Stačí im len pár sekúnd na usmrtenie človeka

TOP 10: Najjedovatejšie živočíchy sveta. Týmto nenápadným tvorom stačí len pár sekúnd na usmrtenie človeka

videní: 2.9K

Nie sú len krásne, ale aj extrémne jedovaté. Toto sú tie najjedovatejšie živočíchy sveta, ktoré dokážu svoju obeť zabiť v priebehu niekoľkých sekúnd.

1. Synanceja bradavičnatá

velky-bradavicnata

http://www.zvieraci-zabijaci.estranky.sk

Nenápadná ryba s perfektným krytím. Chvalabohu žije len v tropických vodách v Tichom a Indickom oceáne. Pod ostrou chrbtovou plutvou skrýva jedovú žľazu. Jej útok je veľmi bolestivý a pre človeka by mal fatálne následky.

2. Pralesnička strašná

11

http://www.zvieraci-zabijaci.estranky.sk

Už meno tejto žabky napovedá o jej schopnostiach. Je prudko jedovatá a žije v dažďových pralesoch v Kolumbii. Svoju najsilnejšiu zbraň skrýva v pokožke. Jej jed spôsobuje zlyhanie srdca. Dokonca je natoľko silný, že na usmrtenie 10-20 ľudí stačí jeden miligram.

3. Medúzy štvorhranky

urlimage

http://www.zvieraci-zabijaci.estranky.sk

Ich telá majú tvar štvorhranného zvona. Patrí medzi ne napríklad medúza Chironex fleckeri. . Jej chápadlá sú pokryté miliónmi buniek, ktoré pri kontakte s ľudským telom vystreknú extrémne silný jed. Nasleduje ukrutná bolesť a v prípade, že nedôjde včas k liečbe aj smrť.

4. Kobra kráľovská

kobra

http://www.zvieraci-zabijaci.estranky.sk

Kobra kráľovská nie je len najdlhšou zo všetkých kobier, ale je považovaná aj za najdlhšieho jedovatého hada vôbec. Útechou môže byť snáď len štatistika, že polovica z jej uhryznutí je bez vylúčenia jedu. V opačnom prípade obeť čoskoro upadne do kómy a ak nedostane včas protijed, zomrie.

5. Mramorový slimák

© 2001 by Image Quest 3-D. All Rights Reserved.

Birdz.sk

Mramorový slimák útoči pomocou vlastnej „harpúny“, jed do obetí vstrekuje zo zubov. Korisť paralyzuje intenzívna bolesť. Ujsť pred týmto predátorom morí nemá obeť šancu.

6. Hapalochlaena maculosa

marinebio-org

marinebio.org

Najjedovatejšia chobotnica sveta . Pri jedinom zahryznutí vylúči v slinách také množstvo tetrodotoxínu, že by to stačilo na usmrtenie aj 10 ľudí. Jej uhryznutie je o to nebezpečnejšie, že ho nie je takmer vôbec cítiť. Jej obeť sa tak môže snažiť zachrániť až vtedy, keď už je veľmi neskoro.

7. Štvorzubce

4ever-sk

4ever.sk

Hneď po pralesničkách strašných, sú to práve štvorzubce, ktoré sú druhé najjedovatejšie spomedzi všetkých stavovcov. V prírode sa vyskytuje vyše 120 druhov tejto nebezpečnej ryby. V Japonsku ich považujú za delikatesu. Môžu ju však pripravovať len veľmi skúsení kuchári, inak by ich konzumácia neskončila najlepšie.

8. Banánový pavúk

magazin-atlas-sk

magazin.atlas.sk

Ako informuje aj slovenské Národné toxikologické informačné centrum, pavúky s latinským názvom Phoneutria nigriventer sa občas dostávajú aj do Európy spolu s trsom banánov. Banánový pavúk, označovaný tiež brazílsky putovný pavúk, je útočný a často napáda aj človeka. V liečbe sa používa nešpecifické protipavúčie sérum, ktoré však u nás nie je dostupné.

9. Taipan vnútrozemský

magazin-atlas-sk1

magazin.atlas.sk

Aj keď najdlhším jedovatým hadom je už spomínaná kobra kráľovská, aj taipany, ktoré sa vyskytujú v Juhovýchodnej Ázii môžu dosiahnuť úctyhodnú dĺžku. Taipan vnútrozemský je plachý a sám od seba útočí len vo výnimočných prípadoch. Jeho jed sa nazýva taipoxín, a skladá sa prevažne z neurotoxínov. Priemerné množstvo jedu v jednom uhryznutí je od 44 mg až do 110 mg.

10. Húsenica motýľa z čelade okáňovité

fotonet-sk

fotonet.sk

Húsenica veľkého motýľa z čelade okáňovité s latinským názvom Attacus atlas používa na vstrekovanie jedu do obeti jemné chĺpky. Pri dotyku telo okamžite reaguje na toxíny, čo môže mať až smrteľné následky. Po bolestiach hlavy, zvracaní a malátnosti nasleduje vnútorné krvácanie a v nejednom prípade aj mozgová smrť.

Zdroj: Aktuality.sk

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore
});

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov