Zaujímavosti

TOP 9 zaujímavých faktov o ľudskom tele, o ktorých si pravdepodobne netušil

TOP 9 zaujímavých faktov o ľudskom tele, o ktorých si pravdepodobne netušil

videní: 940

Ľudské telo je plné zaujímavostí. Drvivú väčšinu z nich berieme ako samozrejmosť, avšak ak by si sa nad nimi zamyslel, došiel by si k zaujímavému výsledku. My sme sa zamysleli namiesto teba, a preto ti prinášame týchto 9 faktov o tvojom tele, o ktorých si pravdepodobne až doteraz netušil.

1. Žalúdok je plný silnej kyseliny žalúdočnej (HCl), ktorá môže časom rozložiť aj kosti, ale neboj sa, pretože sliznice žalúdka sa obnovuje rýchlejšie ako ju stíha kyselina rozkladať.

belly-2473_1280

2. Pľúca sa skladajú z 300.000 milónov kapilár (drobné krvné cievy), ktoré sa môžu rozťahovať. Ak by boli všetky krvné cievy z ľudského tela umiestnené za sebou, tak by od jedného konca po druhý merali viac ako 40.000 km, čo by stačilo na obtočenie zemegule (40.075 km).

3. Je to mätúce, ale väčšina z nás si myslí, že pečeň alebo mozog sú najväčšími orgánmi tela. Avšak to je omyl. Najväčším organom nášho tela je koža, ktorá váži 3,5 až 4,5 kilogramov (asi trikrát toľko, čo mozog a pečeň dokopy), čo predstavuje približne 15 % z celkovej telesnej hmotnosti človeka. Natiahnutá koža by mohla pokryť priestor veľký asi 2 metre štvorcové.

4. Ľudské kosti sú 4-krát silnejšie ako betón. Najpevnejšia kosť v ľudskom tele je stehenná kosť. Centimeter kubický kosti dokáže zniesť tlak až 500 kilogramov!

legs-263610_1280

5. Najväčší podiel prachu na našej posteli, stolíku či televízore tvoria bunky, ktoré pochádzajú z našej pokožky. Časti pokožky neustále odumierajú rýchlosťou 30.000 až 40.000 buniek za minútu, čo predstavuje asi 3,5 kila ročne. Len za polovicu nášho života prídeme o odumreté bunky kože o celkovej hmotnosti 80 kg.

6. Slinné žľazy v našich ústach produkujú asi 0,5 až 0,7 ml slín za minútu ( až 3 ml za minútu, keď vidíme alebo jeme dobré jedlo – Pavlov podmienený reflex v praxi), čo znamená, že za deň vytvoríme približne 1,5 litra slín. Z tohto pohľadu dokážeme za život vyprodukovať toľko slín, že by sme nimi zaplnili až dva bazény.

woman-674977_1280

7. Semenníky v priemere vyprodukujú 10 miliónov spermií denne. To by stačilo na znovuosídlenie celej zemegule iba za 6 mesiacov.

8. Očné svaly, pomocou ktorých dokážeme zaostriť zrak, sa v priemere pohnú približne 100-tisíckrát za deň. V porovnaní so svalmi na nohách je to rovnaké, ako keby si prešiel 50 km každý deň.

eye-1173863_1280

9. Zo všetkých cicavcov na svete sú ľudia jediné cicavce, ktoré nedokážu prehĺtať a dýchať súčasne.

Zdroj: crizmo

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen