Zaujímavosti

Klenot Francúzska: Mont-Saint-Michel. 1. časť

Klenot Francúzska: Mont-Saint-Michel.

videní: 440

Jedna z hlavných turistických atrakcií Francúzska je zároveň jedným z najstarších miest jeho duchovnej tradície. Opátsky chrám a gotický kláštor, ktoré korunujú vrchol skalnatého ostrova Mont-Saint-Michel, sú obdivuhodným staviteľským dielom. A presne naň sa pozrieme v rámci trojdielneho článku. Aj to len letom – svetom, pretože o tomto malom ostrove by sa dali písať viacdielne knihy. Pohodlne sa usaďte, začíname časťou číslo 1.

Mont-Saint-Michel, malý ostrov neďaleko juhozápadného cípu Normandie, láka pútnikov a cestovateľov už viac ako tisíc rokov. Vypína sa vysoko nad piesočnou rovinou, ktorú ustavične uhladzuje príliv prenikajúci do vnútra zátoky, a s pevninou ho spája len hrádza. Keď je pekné počasie, možno kužeľovitú skalu s chrámom, budovami kláštora, domami, záhradami, terasami a hradami vidieť z niekoľkokilometrovej vzdialenosti. Keď je však hmla, temné obrysy striech a vežičiek sa vynárajú z oparu ako strašidelný hrad.

Mont-Saint-Michel spája s francúzskou pevninou hrádza dlhá 1,8 kilometra, postavená v roku 1879. počas odlivu obklopujú ostrov piesčiny, ale dvakrát či trikrát do roka vysoký príliv zaleje aj hrádzu a ostrov celkom odreže. Asi 90 metrov vysoký skalnatý výčnelok s obvodom 900 metrov ozdobuje jeden z divov francúzskej architektúry.

Pred mnohými storočiami bol ostrov spojený s pevninou a tvoril skalnatý výčnelok močaristej lesnej krajiny v tejto časti Normandie. V rímskych časoch mu vraveli Hrobová hora – v názve sa pravdepodobne uchovala ľudová tradícia, podľa ktorej skala bola keltským pohrebiskom. Druidi sa tu klaňali slnko a tento kult sa udržal aj za Rimanov, ktorí tu uctievali slnečného boha Mitru. Podľa legendy z tohto obdobia pod Hrobovou horou pochovali v zlatej truhle Gaia Iulia Caesara so zlatými jazdeckými topánkami na nohách. V 5. storočí začala pôda klesať a o sto rokov neskoršie sa skala zmenila na ostrov, ktorý zostal počas prílivu celkom odrezaný od pevniny. Ľudia sa k nemu vtedy mohli dostať len po nebezpečnej ceste, označenej vysokými kolmi. Pokračujeme druhou časťou článku.

Zdroj: Wiki | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen