Zaujímavosti

Poznávací výlet po nebesiach: 3. časť

Hľadá sa Enoch Poznávací výlet po nebesiach

videní: 1.3K

O jednej zo zaujímavých častí slovanskej verzie Enocha sme si už povedali v rámci prvých dvoch častí. Existuje aj zaujímavejšia časť, ktorá je o dosť konkrétnejšia ako predchádzajúce rozprávanie Enocha. Pokračujeme záverečnou treťou časťou článku.

Enoch tvrdí, že leteli ďaleko na sever, kde bolo veľa snehu a šadu a predovšetkým večná tma. Ako mohol nomád z Palestíny vedieť ničo o polárnych krajoch a polárnej noci? Na popisovanom mieste boli stále planúce ohne – išlo snáď o sopky Islandu, na Aljaške alebo na ostrove Jan Mayen? V šiestom storočí nášho letopočtu sa k tomuto ostrovu priblížil írsky mních – svätý Brandan, ktorý mal záľubu v námorných výpravách. Jeho popis oblasti sa Enochovmu rozprávaniu o lete na sever nápadne podobal: tma, zima, oheň a hluk. Takže usúdil, že sa jedná o vchod do pekla. Aj Enoch hovorí, že miesto je pripravené pre hriešnikov a že ho strážia anjeli vybavení strachvzbudzujúcimi zbraňami a mučiacimi nástrojmi.

Ešte podivnejšia je však pasáž, v ktorej anjeli vezmú Enocha do západných a východných krajín. „Ukázali mi šesť veľkých brán, ktoré stoja oproti miestam, kde Slnku vychádza alebo zapadá. Otvárajú sa podľa jeho východu a západu toľkokrát, koľko je dní v roku. A tých je 365 a štvrť.“ V tejto pasáži taktiež Enoch na pastiera prekvapivo presne popisuje pohyby Slnka po oblohe, a dokonca vie, že žiari, aj keď zapadne pod obzor. Zmieňuje sa taktiež o akomsi 29 ročnom nebeskom cykle, čo je zvláštnou zhodou náhod obežná doba Saturnu okolo Slnka. A o cykle 19 ročnom, ktorý sa dodnes skutočne vyskytuje v židovskom kalendári založenom na pohyboch Mesiaca.

Tu si nemôžeme odpustiť poznámku, že spoločne s Enochom tak Biblia prišla o vcelku fundovanú astronomickú a kalendárnu príručku. Niečo je však oveľa divnejšie: brány postavené podľa miest, kde vychádza a zapadá Slnko, a ktoré počítajú dni. Nepripomína vám to niečo? Stále nič…? Ide predsta o megalitické stavby typu henge. Ale o tom až v ďalších článkoch na TOPdesat.sk.

Zdroj: auto.cz | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen