Zaujímavosti

2. svetová vojna: Klamlivý Deň D. 2. časť

deň d

videní: 1.2K

Pokračujeme druhou časťou článku o klamlivom Dni D. Žiadnemu zanietencovi druhej svetovej vojny nemusíme približovať, čo sa pod pojmom The D-Day, alebo ak chcete – Deň D myslí. Tomuto dňu, ktorý Spojenci plánovali viac ako jeden rok, predchádzala dezinformačná kampaň. Najvhodnejším miestom vylodenia bolo z viacerých hľadísk mesto Calais. To si však Nemci uvedomovali.

Calais bolo predpokladaným cieľom, a preto taktiež z nemeckej strany silno bránené. Už v júli 1943 spojeneckí vojenskí plánovači dospeli k záveru, že vylodenie v tomto mieste je príliš nebezpečné a že stabilnejším cieľom je severná Normandia. Pôvodný dátum invázie bol stanovený na 1. mája 1944, lenže búrlivé počasie v Lamanšskom prielive si vynútilo jej presun na 6. júna.

Robertson a Masterman sa na vojenskom plánovaní operácie nepodieľali. Miesto toho mali za úlohu zmiasť Nemcov tak, aby verili, že bude útok realizovaný cez Calais, a tým na seba pútať nemecké jednotky a zviesť ich do nesprávnej oblasti. Taktiež sa nepriateľa chystali oklamať, pokiaľ sa jedná o silu, ciele a načasovanie invázie.

Robertson a Masterman nasadili niekoľko dvojitých agentov, ktorým nemecká vojenská rozviedky – čo je divné – bezvýhradne dôverovala, a prostredníctvom nich zásobovali Nemcov nepravdivými informáciami. Títo agenti patrili k najpodivnejším a najamatérskejším predstaviteľom špionáže v histórii, čím sa asi vysvetľuje, prečo mali takýto úspech.

Boli medzi nimi dve ženy. Bisexuálna Peruánka Elvira de la Fuente Chaudoirová dodávala klamlivé informácie podriadenému Göringovi. Tou druhou bola Lucy Sergiyevová, Parížanka ruského pôvodu. Bola úplne posadnutá svojim psom, a keď zahynul pod kolesami automobilu, nadobudla presvedčenie, že to má na svedomí britská spravodajská služba. Napriek svojej šialenej zlosti sa nepostavila na stranu nepriateľa, ale zo všetkých špiónov preukazovala najmenšie nadšenie. Poľský pilot Roman Czerniawski poslal do Nemecka mnoho falošných rádiogramov. Nemecká vojenská rozviedka ich čítala a verila, že jeho „informácie“ môže považovať za úplne spoľahlivé. Pokračujeme treťou časťou článku.

Zdroj: history topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov