Zaujímavosti

Atentát na Hitlera (Konal Elser na vlastnú päsť?) časť 6

atentát

videní: 271

Prinášame záverečný – šiesty – článok z minisérie Atentát na Hitlera. Ďalšia teória totiž hovorí o tom, že Elser bol jedným z troch členov bunky komunistickej strany. Niet pochýb, že bol straníkom a vždy volil komunistov. Na druhej strane mal povesť samotára a na úlohu, akú plánoval, by bolo mimoriadne nebezpečné zháňať spojencov. Vzhľadom k svojej tesárskej a hodinárskej zručnosti žiadneho komplica ani nepotreboval.

Ako Elserovi spolupáchatelia zvyknú byť označovaní Karl Kuch a čašník známy iba pod priezviskom – Ketterer. Niet pochýb, že Kuch existoval a bol komunista, ale inak nemáme dostatok dôkazov, ktoré by ukazovali na to, že sa na príprave atentátu nejakým spôsobom podieľal. Rôzni ľudia tvrdia, že sa Kuch a Elser poznali a častokrát sa stretávali, iní zase, že sa nikdy nestretli. Dôkazy získané v archívoch sú však nepriestrelné – Kuch sa s Elserom nikdy nestretol a nespolčili sa s cieľom zavraždiť Hitlera. Rovnako tak bola vylúčená účasť čašníka Ketterera. Kuchova smrť pri autonehode behom úteku do Švajčiarska – ktorá sa udiala o niekoľko mesiacov neskôr – s atentátom nesúvisela. Utekal, pretože gestapo odhalilo, že je stúpencom komunistov. Vznikla však ďalšia konšpiračná teória.

Gestapo Elsera neľútostne nútilo, aby prezradil mená svojich komplicov, ten však napriek mučeniu trval na tom, že konal sám. K rovnakej odpovedi viedla aj hypnóza, nezmenil ju ani pri požití „séra pravdy“.  Priznal, že hovoril s rôznymi ľuďmi, ktorých údajne nepoznal a ktorým dal najavo svoju nespokojnosť s národným socializmom. Nikdy však pred nikým nehovoril na tému atentátu na Hitlera.

Okrem iných ho vypočúval aj Himmler osobne a snažil sa ho prinútiť, aby prezradil mená svojich spoločníkov, ale aj on nakoniec musel uznať, že nemecký tesár hovorí pravdu. Z propagandistických dôvodov nacisti tlači nahovorili, že plán vymysleli Briti a Otto Strasser, avšak Himmler, rovnako ako aj iní nacistickí pohlavári, poznal pravdu. Jeden statočný muž sa postavil na vlastnú päsť proti nacistickej tyranii, a napriek tomu že vedel, že ho to pravdepodobne bude stáť život, nevidel inú možnosť než nastražiť bombu. História ukázala, že ak by sa atentát podaril, mohlo to zachrániť život miliónom ľudí.

Zdroj: Wiki topdesat

b
Komentáre
Hore

online geldanlagen geldanlagen