Tipy a triky

Ako sa správať k policajtom počas rutinnej dopravnej kontroly?

Ako sa správať k policajtom počas rutinnej dopravnej kontroly?

videní: 1.2K

Ako sa v prípade zastihnutia zelenými strážcami zákona a poriadku pri vodičskom prešľape správať? Alebo aj keď ťa rutinne zastavia a ty si pritom nič nespáchal. V zásade existujú štyri možnosti, ako situáciu riešiť. Ver – never, priebeh stretnutiu s policajtom udávaš práve ty prvými tónmi a slovami…

1. Agresívny

Mnoho vynervovaných vodičov pri policajnej kontrole volí neľudský spôsob jednania. Správajú sa drzo, odmerane, spochybňujú, na všetko chcú dôkaz a aj keď vedomí si svojej chyby sa držia známeho českého hesla – zatloukat, zatloukat a zatloukat. Z osobnej skúsenosti i logickej úvahy tento spôsob neodporúčam. Policajt je tiež len človek. Je v práci (bez ohľadu na to, či je piatok, či sviatok), má pred sebou dlhú šichtu a posledné, čo potrebuje, je jednať so zlým vodičom. Tento prístup zväčša znemožní zhovievavejší trest, či dohodu. Naopak, nezriedka vedie k šikane, keď pôvodne malý priestupok končí komplexnou prehliadkou povinnej výbavy, platnosti povinných kontrol a poistiek. Výsledkom je ešte väčšia neznášanlivosť a alergia na políciu zo strany vodiča. Toto nikam nevedie.

2. Submisívny

Opačný extrém vystrašeného či neskúseného vodiča, ktorý sa poilcajtom podvolí vo všetkom a prizná sa aj k veciam, ktoré urobil pred rokom, prípadne vôbec. Priveľa vodičov má z policajtov zbytočný strach. Pri kontrole sa správaju akoby fízli boli zlí, neempatickí a bezcitní pandúri s jedinou úlohou – potrestať, ošklbať a degradovať. No aj za volantom máš svoje práva, nemusíš súhlasiť so všetkým, čo ti povedia, čo tvrdia a čo žiadajú. Jednať s nimi však treba uvoľnene, normálne, nie drzo, ani prestrašene. Žiaden extrém nie je dobrý.

3. Normálny

Zlatá stredná cesta. Najčastejšie sa stretávam s týmto odporúčaním, ako riešiť situáciu. Aj osobná skúsenosť tohto prístupu vykazuje najprijateľnejšie výsledky. Uznať chybu, nebojovať, neprovokovať, vysvetliť, prečo sa čo stalo, byť ochotný a pripravený zaplatiť pokutu (pre to je zásadné mať pri sebe vždy hotovosť do 50 €, najlepšie nie ako jednu bankovku). Nutnosť návštevy najbližšieho bankomatu ťa zásadne zdrží a policajtov prinajmenšom otrávi, lebo nemôžu na mieste chytať ďalších nezbedníkov za volantom, čo kazí celodenný finančný priemer šichty… Samozrejme, stále platí, že ich hlavnou nepísanou, no na mnohých poradách prízvukovanou úlohou je priniesť štátu čo najviac peňazí. Ale prečo by si sa mal na vrtochy našich vladárov skladať práve ty?!

4. S humorom

Tento si dovolí málokto. Treba citlivo odhadnúť mieru dobrej nálady a ich pochopenia pre humor. Sme ľudia predsa, humor je korením života (aj toho policajného). Keď sa ti podarí zelených dobre pobaviť bez toho, aby si ich urazil, máš veľkú šancu nedopadnúť najhoršie. Mávnuť rukou, tváriť sa, že skutok sa nestal, dnes už vraj nemôžu tak ľahko ako kedysi a vyprevadiť ťa s legendárnymi slovami: „Pre dnešok vám to ešte prepáčim pán vodič, ale že sa to stalo naposledy…“ No určite je lepšie odchádzať bez kompletnej šacovačky ľahší len o pár desiatok, než stoviek eur, čo povieš?

Zdroj: topspeed.sk | topdesat

Článok vznikol v spolupráci s motoristickým portálom topspeed.sk

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen