Zaujímavosti

Tibetské orákulum a veštby 1. časť

orákulum

videní: 1.5K

Veštenie je v Tibete veľmi rozšírené. Jestvuje však jeden prorok – Ctihodný Thubten Ngodup – a tomu dôveruje pri rozhodovaní o transcendentálnych otázkach aj sám dalajláma.

Veštenie je jedným z najtradičnejších tibetských zvykov. Aj sám dalajláma, ktorý sa v roku 2011 vzdal politickej funkcie, aby ostal len duchovným a náboženským vodcom, dodržuje túto dávnu a záhadnú tradíciu. Vo svojej knihe Sloboda v exile z roku 1991 dalajláma uvádza: „Už stáročia existuje tradícia, že dalajláma a vláda oslavujú Nový rok v kláštore Nechung, kde sa radia s veštcom. Ak potrebujú zistiť odpovede na dajaké otázky, môžu sa na neho obrátiť aj inokedy. Ja sám som si od neho nechal niekoľkokrát poradiť. Západným čitateľom žijúcim v 20. storočí to môže pripadať nepochopiteľné. Dokonca aj niektorí Tibeťania, ktorí sa nazývajú ‚pokrokovými‘, nedôverujú tajomnej metóde zhromažďovania múdrosti. Ja jej verím z jednoduchého dôvodu. Spomínam si, že som prorokovi položil viacero otázok a časom sa ukázalo, že všetky jeho odpovede boli správne. To však neznamená, že sa riadim len veštbami. To nerobím. Tak ako sa radím s ním, žiadam o rady aj ministrov a vlastné svedomie. Bohov považujem za ‚hornú snemovňu. Tak ako všetky hlavy štátu, aj ja sa s oboma poradím a až potom sa pevne rozhodnem. A niekedy vezmem do úvahy aj veštby.“ Práve veštec bol tým, kto dalajlámovi poradil, že má v roku 1959 ujsť z paláca Norbulingka. Tesne potom čínska armáda zaútočila na mesto Lhasa. Dokonca aj sikjong, čiže predseda tibetskej exilovej vlády, Lozang Sangjä povedal, že dodržuje budhistické tradície a dôveruje národnému prorokovi.

Existuje tu aj oficiálny tibetský veštec. Ne’daleko tibetského parlamentu, ktorý našiel útočisko v indickom meste Dharamsala, sa nachádza kláštor Nechung, kde býva národný tibetský veštec Ctihodný Thubten Ngodup. Tento mních sa narodil 13. júla 1959 v tibetskom meste Pagri. Aj o ňom vám prinesieme zaujímavé informácie. Stane sa tak v rámci druhej časti článku s názvom Tibetské orákulum a veštby.

Zdroj: Wiki topdesat

 

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen