Zaujímavosti

Bielenie zubov nie je práve tou najšťastnejšou voľbou


videní: 932

Zuby sú pre mnohých ľudí dôležitou súčasťou fyzického vzhľadu. Kto z nás by nechcel mať žiarivo biely úsmev? Bielenie a veľa prípravkov však zuby poškodzuje viac, ako by sa zdalo. Štúdie ukázali, že väčšina zubov nemá nikdy perlovo bielu farbu. V skutočnosti môže mať každý zub iný odtieň a pritom majú stálu tendenciu žltnúť. V posledných desiatkach rokov sa ale prišlo na spôsob, ako sa dostať k dokonalému úsmevu – bielenie.

Dievča, Žena, Úsmev, Ženy, Fashion, Elegantný, Tvár

Biele zuby sú pre niektorých ľudí symbolom krásy a dostatočnej starostlivosti. aj preto sa veľa ľudí rozhodne si zuby nechať vybieliť. Niektorí vyhľadajú profesionálnu pomoc, iní sa zas spoľahnú na lacnejšiu formu bielenia v pohodlí domova.

Rôzne štúdie ale dokázali, že prípravky s obsahom peroxidu vodíka pre náš chrup nie sú až tak zdravé. Vedci na Stocktom University v Galloway sa zamerali na to, aby zistili, ako presne peroxid vodíka poškodzuje zuby a na ktoré časti útočí.

Pásiky alebo rôzne drogériové bieliče zubov totižto obsahujú peroxid ako jednu z hlavných a účinných látok. Ide vlastne o oxidačné činidlo, ktoré niektorí ľudia používajú ako sterilizátor, no ženy ho poznajú hlavne ako činidlo pri zosvetľovaní vlasov.

A tiež vieme, že keď sa používa nadmerne, spôsobuje významné poškodenie vlasov a pokožky hlavy. Čo sa teda deje s našimi zubami, keď sa zveríme do rúk lacným variantom bielenia?

Spojivového Tkaniva, Kolagén

Bielenie peroxidom ničí dentín

Peroxid vodíka poškodzuje dentín – strednú vrstvu zubov. Pre ozrejmenie, zub obsahuje tri rôzne vrstvy: lesklú vonkajšiu vrstvu zubnej skloviny, vrstvu dentínu uprostred a vnútornú vrstvu, ktorú tvorí najmä spojivové tkanivo, ktoré pomáha udržiavať zub na svojom bezpečnom mieste.

Stredná vrstva obsahuje veľa bielkovín, a to konkrétne kolagénu, ktorý nemá peroxid vo veľkej obľube. Pravidelné bielenie zubov pomocou peroxidu vodíka teda postupne zo zubu „vyciciava“ všetok kolagén, ktorý je pre nás potrebný.

Kolagén je dôležitý pre stav našich vlasov, ale aj chrupaviek, kĺbov, kostí, nechtov a pokožky. Počas dospievania si vie ľudský organizmus kolagén tvoriť sám, no už od 25. roku života túto schopnosť postupne stráca. Od 40. roku života už nie je ľudské telo schopné si túto látku vytvoriť, takže sme odkázaní na jej prijímanie z externých zdrojov.

bielenie

A nikto z nás predsa nechce, aby mu v najlepších rokoch života začali zúbky vypadávať. Zatiaľ si ale tím vedcov nie je istý, či je toto poškodenie trvalé alebo existuje nejaký spôsob, ako stratu dentínu zvrátiť. Rozhodne je však lepšie, ak bielenie svojich zubov necháte na profesionála. Ani zub by ste si predsa netrhali doma sami, nie?

 

Zdroj: medicalnewstodaytopdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen