Zaujímavosti

Čo sa stane s tvojim telom, ak si nevyberieš triesku?


videní: 2.9K

Triesku môžeš dostať do svojho tela mnohými spôsobmi – či už chodíš bosý alebo pracuješ s drevom, alebo úplnou náhodou. Čo sa ale deje, ak si ju nevytiahneš?

Maličký špicatý darček je niekedy tak malý, že je nemožné dostať ho von. Ak práve ty patríš medzi ľudí, ktorým sa toto deje na báze týždenného poriadku a už si vzdal to úmorné vyťahovanie, mal by si vedieť nasledujúce fakty. Ak si triesku nevytiahneš, má to nejaké zdravotné následky?

„Najlepšie je nečakať, pretože ponechanie triesky v tele môže poskytnúť infekcii veľmi jednoduchý priechod do krvi a tým pádom do celého organizmu“, uviedla Ashley Jones, certifikovaná sestra z Wexner Medical Center na Ohio State University.

Čo sa stane s tvojim telom, ak si nevyberieš triesku?

„Koža je fyzická bariéra, ktorá zabraňuje infekciám dostať sa do tela,“ povedala Jones. Takže trieska, ktorá túto kožu naruší, otvorí akúsi neviditeľnú bránu, aby sa baktérie mimo pokožky skutočne dostali pod kožu. Tieto baktérie môžu byť už na trieske, držať sa na koži a čakať na cestu do krvi, alebo si môžu po poškodení kože preniknúť cez otvorené miesta.

Jedna takáto infekcia je spôsobená baktériami tetanu ( clostridium tetani ), ktoré, ak sa dostanú do tela človeka, ktorý nie je očkovaný alebo je v súčasnosti podporovaný látkami zvyšujúcimi tetanus, môžu uvoľňovať toxíny, ktoré poškodzujú nervový systém. Kvôli riziku infekcie všeobecne odporúčame, aby ste nenechávali triesku na svojom mieste ale hneď ako to bude možné, odstránili ju. Ak ju nemôžeš ľahko chytiť pinzetou a vyvíjať pomalý a stabilný tlak, nie je žiadna hanba vyhľadať odbornú zdravotnú starostlivosť.

Dr. Jefry Biehler, predseda pediatrie v detskej nemocnici Nicklaus v Miami, toto odporúčanie zopakoval. Ak odstránenie hlboko zakorenenej triesky doma vedie k veľkému krvácaniu, treba navštíviť nemocnicu alebo pohotovosť. Lekári ti ju odstránia pomocou čistých a sterilných nástrojov.

„Ak sa trieska neodstráni, telo pravdepodobne nebude absorbovať útočníka alebo ho nerozloží. Skôr sa telo pokúsi triesku vytlačiť“, povedal Biehler. Maličký pichľavý darček môže spôsobiť zápalovú reakciu, ktorá môže v tejto oblasti znamenať opuch a začervenanie. A čo viac, môžu sa vytvárať vrecká s hnisom, ktoré sa budú snažiť vyhnať triesku preč.

Čo sa stane s tvojim telom, ak si nevyberieš triesku?

Ak zápalová reakcia pretrváva niekoľko dní alebo týždňov, môže sa v postihnutej oblasti niekedy vyvinúť trvalá hrčka alebo tzv. Granulóm. Toto je druh ochrannej bubliny imunitných buniek, ktoré obklopujú cudzí predmet, ktorý telo nebolo schopné vypudiť.

Niekedy môže telo prirodzene vylúčiť z kože triesku bez toho, aby vyvolalo zápalovú reakciu. Inokedy zasa môže zostať v koži navždy. Biehler poznamenal, že jedna z jeho sestier mala posledných 40 rokov tŕň v palci na ruke. „Cítila ju, vie s ňou pohnúť … ale nespôsobuje jej to nijaké bolesti,“ povedal. „A je v poriadku 40 rokov.“ Trieska nenesie také veľké riziko infekcie, ako keď ju dostala prvýkrát, pretože sa na nej pokožka uzavrela, dodal.

Ide o tenkú hranicu medzi tým, čo je potrebné vidieť lekárom, čo je potrebné odstrániť a čo je možné nechať na pokoji. Ale všeobecne platí, že triesky, ktoré chytíš po celom dome, alebo tie, ktoré pochádzajú z rastlinných materiálov, napríklad z dreva, zvyčajne musia ísť von, pretože telo na ne reaguje. V každom prípade by mal zdravotnícky pracovník hodnotiť cudzie telesá usadené na koži – najmä u detí a starších ľudí, ktorí môžu byť náchylnejší na infekcie.

 

Zdroj: LiveSciencetopdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore
});

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov