Zaujímavosti

Brahanský veštec: Bájna škótska osobnosť

Brahanský veštec: Bájna škótska osobnosť

videní: 1.8K

Hlboko z hmlou zahaleného vidieku škótskej vysočiny pochádza postava Coinneacha Odhara nazývaného – či známejšieho skôr pod označením Brahanský veštec.

Neobyčajne presná moc jeho predpovedí, následne jeho obvinenie a súd kvôli obvineniu z čarodejníctva ho preslávili po šírom okolí, no hádankou ostáva dodnes. Nakoľko bolo o tomto veštcov len minimum písomných prameňov, nie je jeho pravá totožnosť dodnes známa. Mnoho povestí sa o ňom dochovalo iba v ústnom podaní. Jediné úradné doklady, ktoré boli dodnes objavené a mohli by zodpovedať tejto bájnej osobnosti, sú dve poverenia vyšetrovacej komisie deliktu čarodejníctva od istého Keanocha Owira z roku 1577. Toto obdobie je však minimálne o jedno storočie staršie, než obdobie popisované v povestiach. Nezdá sa tak, aby korešpondovalo brahanskému veštcovi.

Brahanský veštec mal množstvo trefných ba až odvážnych a neúctivých proroctiev, ktoré ho postavili až pred súd. Svoj vlastný osud spečatil, keď grófke Isabelle Seaforthovej, manželke tretieho grófa z Seaforthu, prezradil, že má jej muž milostné pletky s akousi Francúzkou. Tá sa rozhodla veštca postaviť pred súd pre podozrenie z čarodejníctva.

Na konci procesu grófka prehlásila, že vzhľadom k čarodejníckej moci nie je veštcova duša hodná neba. Keď si brahanský veštec vypočul rozsudok, odpovedal svojou poslednou predpoveďou. Prehlásil, že po smrti sa nad jeho popolom objavia holubica s havranom a oba vzplanú. Keď však ako prvý uhorí havran, grófka mala pravdu. Ak však ako prvá uhorí holubica, tak pôjde jeho duša do neba, zatiaľ čo grófkina pôjde za krivé obvinenie do pekla.

Veštec bol uznaný vinným a popravený vhodením do sudu s horiacim dechtom. Podľa legendy boli diváci ohromení, keď sa nad popolom objavili dva vtáky, a zdesili sa, keď holubica vzplanula a uhorela ako prvá. Od tejto doby sa aj mnohé ďalšie predpovede brahanského veštca ukázali ako pravdivé. Jeho pravá totožnosť sa nikdy nezistila, zdá sa však, že pokiaľ šlo o jeho tajomný prorocký dar, bol ním skutočne obdarený.

Zdroj: Wiki | topdesat

b
Komentáre
Hore
// Infinite Scroll $('.infinite-content').infinitescroll({ navSelector: ".nav-links", nextSelector: ".nav-links a:first", itemSelector: ".infinite-post", loading: { msgText: "Načítavajú sa nové články...", finishedMsg: "Ľutujeme, nie sú ďalšie články" }, errorCallback: function(){ $(".inf-more-but").css("display", "none") } }); $(window).unbind('.infscr'); $(".inf-more-but").click(function(){ $('.infinite-content').infinitescroll('retrieve'); return false; }); $(window).load(function(){ if ($('.nav-links a').length) { $('.inf-more-but').css('display','inline-block'); } else { $('.inf-more-but').css('display','none'); } }); $(window).load(function() { // The slider being synced must be initialized first $('.post-gallery-bot').flexslider({ animation: "slide", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, itemWidth: 80, itemMargin: 10, asNavFor: '.post-gallery-top' }); $('.post-gallery-top').flexslider({ animation: "fade", controlNav: false, animationLoop: true, slideshow: false, prevText: "<", nextText: ">", sync: ".post-gallery-bot" }); }); });

online geldanlagen geldanlagen