Zaujímavosti

Prieskum 2020: Slováci a Česi sa v novoročných predsavzatiach nelíšia. Dávajú si ich, ale neplnia

Prieskum 2020: Slováci a Česi sa v novoročných predsavzatiach nelíšia. Dávajú si ich, ale neplnia

videní: 1.1K

Novoročné predsavzatia si tento rok chystá dať 42 % opýtaných Čechov. Zároveň však 34 % priznáva, že im predsavzatia vydržia väčšinou len niekoľko dní. Ukazuje to prieskum agentúry Rondo Data realizovaný v Českej republike na konci roka 2019. Podobný prieskum si nechala na Slovensku vypracovať sieť výživových poradní NATURHOUSE renomovanou agentúrou STEM/MARK v roku 2018. Na rok 2019 si na Slovensku plánovalo dať novoročné predsavzatia 43 % opýtaných. Z výsledkov tak vidíme, že tieto národy sú si stále veľmi podobné.

Český prieskum ukazuje, že niekedy v živote si novoročné predsavzatie dalo 78 % opýtaných, na Slovensku toto číslo dosahuje 72 %. Veľmi podobne sú na tom tieto krajiny i v úspešnosti plnenia. Na Slovensku i v Českej republike priznáva 57 % opýtaných, že im robí problém dodržať predsavzatia. Ak predsavzatia dodržia, 34 % Čechov uvádza, že im to vydrží pár dní, na Slovensku sa k podobnej dĺžke trvania hlási 26 % opýtaných.

 

Najčastejšie chceme chudnúť a meniť jedálny lístok

Na Slovensku i v Česku je tradične na vrchole rebríčka najčastejších predsavzatí chudnutie. Toto predsavzatie si ľudia dávajú všeobecne najčastejšie a v oboch krajinách je na prvej priečke aj tento rok. Nasledujú predsavzatia ako zdravo jesť či menej sa stresovať. Česi na tretie miesto umiestnili možnosť „nedávať si už žiadne predsavzatia“, čo len potvrdzuje fakt, že opytovaní si uvedomujú, že novoročné predsavzatia spravidla veľmi dlho nevydržia.

„Novoročné predsavzatia nevychádzajú väčšinou preto, lebo ľudia ich neberú veľmi vážne. Je to už stereotyp. Dôležité je mať silnú motiváciu. Človek by si nemal dávať nereálne ciele, napr. schudnem 10 kg za mesiac,“ myslí si Bc. Petra Húsková, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE.

Rebríček predsavzatí na rok 2020 v ČR, zdroj dát: Rondo Data

Vianoce, sviatky jedla

Vianoce s novoročným predsavzatím úzko súvisia a potreba chudnúť často nadväzuje na vianočné hodovanie. „Slováci i Česi priberú priemerne v období Vianoc dva až päť kilogramov a trvá i niekoľko mesiacov dostať sa na pôvodnú hmotnosť,“ potvrdzuje Bc. Petra Húsková, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE. Prieskum dokazuje, že nadmerné množstvo jedla počas Vianoc konzumuje 81 % Slovákov a 79 % Čechov, 47 % Slovákov a 36 % Čechov dokonca v súvislosti s jedlom trpí počas Vianoce zdravotnými problémami.

Cieľom oboch prieskumov bolo zistiť odpovede na tému novoročných predsavzatí a stravovacie zvyklosti v období Vianoc. Prieskum realizovala v Českej republike na konci roka 2019 agentúra Rondo Data, zúčastnilo sa na ňom 1 053 respondentov vo veku 15 až 59 rokov. Slovenský prieskum prebehol na konci roka 2018, realizovala ho spoločnosť STEM/MARK pre NATURHOUSE a zúčastnilo sa na ňom 504 respondentov vo veku 15 až 59 rokov.

Zdroj: BoredPanda | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  twitter  google-plus  rss

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2022 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen